Franciszek Przygodzki “Pokrzywa”

   a
Materiał udostępniony za zgodą Autora Moje Dni z Żołnierzami Wyklętymi. Dziękujemy!
a
Dzień DCCXXXV (735): Franciszek Przygodzki “Pokrzywa” vel Urbaniak Leszek
a
“Rozprawa, prowadzona przez WSO w Poznaniu na sesji wyjazdowej w Bydgoszczy, odbyła się w dniach 21- 22 lutego 1946 r. Rozprawę sądową, na której zapadały wyroki śmierci, potraktowano jako imprezę kulturalno-rozrywkową. Proces odbył się w Bydgoszczy w kinie „Pomorzanin”, na który sprzedawano bilety wstępu !!!”
“Pokrzywa” urodził się 01.08.1924 w miejscowości Białki (dawniej pow. Nieszawa) (tak jest na Liście Wyklętych, niestety ja nie odnalazłem wzmianki o takiej wsi w tej okolicy). Był synem Franciszka i Marianny.
Nie znamy żadnych więcej informacji o “Pokrzywie”. Wiemy tylko, że w październiku 1945 zostaje żołnierzem w oddziale Jerzego Gadzinowskiego „Szarego” (patrz Dzień 227).
Tak, jak większość ludzi z oddziału, łącznie z dowódcą “Szarym”, został aresztowany 13 listopada 1945 r. w Łodzi.
Śledztwo prowadzone przez WUBP w Bydgoszczy przeciwko Gadzinowskiemu i żołnierzom oddziału m.in. naszemu Bohaterowi zamknięto 31 grudnia 1945 r.
Rozprawa, prowadzona przez WSO w Poznaniu na sesji wyjazdowej w Bydgoszczy, odbyła się w dniach 21- 22 lutego 1946 r. Rozprawę sądową, na której zapadały wyroki śmierci, potraktowano jako imprezę kulturalno-rozrywkową. Proces odbył się w Bydgoszczy w kinie „Pomorzanin”, na który sprzedawano bilety wstępu !!!
Wyrok wykonano 29 maja 1946 r. w Więzieniu Karno-Śledczym w Bydgoszczy. Tego samego dnia razem z nim rozstrzelano sześciu członków oddziału:18-letniego dowódcę “Szarego”, 17-letniego Norberta Michalskiego, 19-letniego Lecha Marciniaka, 34-letniego Jana Mroczka, 27-letniego Czesława Gortata oraz 34-letniego Wacława Urbańskiego. Nasz Bohater w chwili śmierci miał 21 lat.
a
Cześć i Chwała Bohaterom !!!
a
Adnotacja Autora: Źródła różne m.in. IPN, Lista Wyklętych
a
a
a
BP

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top