Powstańcom Styczniowym Cześć i Chwała!

22.01.2021

22 stycznia 1863 roku to dla Bydgoskich Patriotów szczególna data. Tego dnia 158 lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe. Ten narodowy zryw połączył wszystkie stany w walce z zaborcą i dążeniu do odzyskania przez Polskę niepodległości. Powstanie upadło, represje caratu były straszliwe ale ziarno wtedy zasiane było plonem w kolejnych pokoleniach. To dzięki tym patriotom możliwe było odzyskanie przez  nasz kraj niepodległości w roku 1918, a w tworzącym się młodym państwie weterani powstania byli podejmowani z wszelkimi honorami.  To właśnie na kanwie powstańców Styczniowych budowała się patriotyczna postawa pokolenia Kolumbów to ideały zaczerpnięte właśnie z tamtego czasu stały się motorem do działania podczas niemieckiej i sowieckiej okupacji. Dlatego właśnie to Powstanie to bardzo ważna karta w Naszej Polskiej Historii.

W piątkowy wieczór aby oddać hołd Bohaterskim Powstańcom udaliśmy się na cmentarz przy ul. Artyleryjskiej aby przy grobie Napoleona Malickiego zapalić światełka pamięci i przy pirotechnicznej oprawie odśpiewać narodowy Hymn.

To nie wszystko. Byliśmy również na cmentarzu w Łabiszynie, aby oddać Cześć Powstańcom Styczniowym i Pułkownikowi Kazimierzowi Mielęckiemu.

Pułkownik Kazimierz Mielęcki ur. 11 sierpnia 1836 w Karnej k. Zbąszynia, był Naczelnikiem Sił Zbrojnych województwa mazowieckiego, kaliskiego i wszystkich oddziałów z Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Był dowódcą w bitwach powstańczych na terenie Kujaw. Zmarł w Mamliczu 8-9 lipca 1963r. z ran odniesionych w bitwie pod Olszakiem. Na jego pogrzebie w Łabiszynie zgromadziło się ok. 10 tys. ludzi, aby przy palących się beczkach smoły oddać mu hołd.
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROWI!!!
BP.
Bydgoszcz
Łabiszyn

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top