mjr Józef Gruss ps. “Stanisław”

24.01.2021r.

W niedzielę odwiedzamy miejsce spoczynku majora Józefa Grussa oddając mu hołd w 52 rocznicę śmierci. Nasz Bohater urodził się 9 marca 1897 roku. Był Powstańcem Wielkopolskim oraz uczestnikiem walk o granice formującej się po 2018r. Rzeczypospolitej i uczestnikiem wojny z bolszewikami 1920 roku.

Zawodowy żołnierz Wojska Polskiego i Komisarz Policji Państwowej w II RP.

W latach 1940-1944 był jednym z najważniejszych przedstawicieli konspiracji antyniemieckiej w Okręgu Pomorskim ZWZ-AK. Pełnił m. in. funkcję Szefa Wywiadu. W maju 1944 r. został aresztowany przez Gestapo, więziony i torturowany w Łodzi. Podczas ewakuacji więzienia zbiegł z transportu.

Po nastaniu sowieckiej okupacji na terenie Polski był jednym z najważniejszych przedstawicieli konspiracji antykomunistycznej, pełnił funkcję przewodniczącego Pomorskich struktur Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Aresztowany w grudniu 1945 roku został skazany na 10 lat kary więzienia, którą odbywał w Warszawie i we Wronkach. W więzieniu, z którego został zwolniony w 1954 roku stracił zdrowie. Do 1962 roku był bezustannie inwigilowany przez komunistyczną bezpiekę. Zmarł 24.01.1969 roku w Kołudze Małej pod Inowrocławiem. Jego grób znajduje się na cmentarzu na Błoniu.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROWI!

BP

ps.

Jak widać poza Bydgoskimi Patriotami nikt inny nie pamiętał o Bohaterskim Majorze w 52 rocznicę jego śmierci.

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top