Uroczystości Pogrzebowe Naszych Żołnierzy Wyklętych

 

Bydgoscy Patrioci pragną zaprosić Wszystkich Patriotów w niedzielę 26 września 2021r. na uroczystości pogrzebowe Piątki Żołnierzy Wyklętych, uczestników Powstania Antykomunistycznego 1944-1963 związanych z naszym Regionem, Ofiar zbrodni komunistycznych, straconych w bydgoskim więzieniu przy ul. Wały Jagiellońskie, odnalezionych w wyniku prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy:

śp. st. sierż. Ludwika Augustyniaka ps. “Cygan”, “Gustek” (1898-1946) – powstańca wielkopolskiego, żołnierza Wojska Polskiego i Armii Krajowej.

św. st. sierż. Floriana Dutkiewicza ps. “Jawor”, “Wiktor” (1900-1946) – powstańca wielkopolskiego, żołnierza Wojska Polskiego i Armii Krajowej.

śp. ppor. Tadeusza Ośko ps. “Sęp” (1913-1946) – żołnierza Wojska Polskiego i Armii Krajowej.

śp. Zbigniewa Rostka (1930-1952) – wywiadowcy, dowódcy młodzieżowej organizacji niepodległościowej.

śp. nieznanego żołnierza Armii Krajowej (są przesłanki by domniemać, że jest to Stankiewicz jednakże z uwagi na brak porównawczego materiału genetycznego nie było możliwości stu procentowego potwierdzenia tego faktu)

Pogrzeb będzie miał charakter państwowy z asystą wojskową. Za organizację i przebieg uroczystości odpowiedzialny jest Instytut Pamięci Narodowej, Wojewoda Kujawsko-Pomorski oraz Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się Mszą Święta w Bazylice pw. Świętego Wincentego a Paulo przy Alejach Ossolińskich w Bydgoszczy o godz. 11:00, skąd kondukt żałobny uda się na cmentarz komunalny przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy. Nasi Bohaterowie spoczną na nowo wybudowanej kwaterze Żołnierzy Wyklętych, nieopodal głównej bramy cmentarza.

Dzień wcześniej, w sobotę 25 września 2021r. w godz. 17:00-21:00 serdecznie zapraszamy do udziału w czuwaniu przy trumnach z doczesnymi szczątkami naszych Bohaterów, które zostaną wystawione w Auli Św. Krzyża w Domu Zgromadzenia Księży Misjonarzy przy Bazylice pw. świętego Wincentego a Paulo w Bydgoszczy.

Oddać hołd i pokłonić się Bohaterom to nasz patriotyczny i polski obowiązek. Zamordowani za to, że marzyli o Wielkiej, Wolnej i Suwerennej Polsce, zakopani w bezimiennych dołach śmierci, odszukani dzięki tytanicznej pracy przedstawicieli bydgoskiej Delegatury IPN i wolontariuszy doczekali się w końcu godnego pochówku. Mieć możliwość uczestnictwa w ich ostatniej drodze to wielki zaszczyt i ogromne przeżycie, które pozostanie z nami na zawsze i jeszcze bardziej ugruntuje nasz patriotyzm.

Serdecznie wszystkich ZAPRASZAMY!

Uczestnicząc w Uroczystościach Pogrzebowych pamiętajmy również o tych wszystkich zamordowanych, których doczesnych szczątków jeszcze nie odnaleziono, na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej w bezimiennych dołach czekają na Nas, wołając “NAS TEŻ ODSZUKAJCIE I GODNIE POCHOWAJCIE!”

BP.

Więcej o naszych Bohaterach można poczytać tu:

śp. ppor. Tadeusza Ośko ps. “Sęp” (1913-1946)

śp. Zbigniewa Rostka (1930-1952)

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top