Zbigniew Rostek ps. “Piotr”

Organizator antykomunistycznej siatki wywiadowczej działającej na terenie woj. bydgoskiego.

Zbigniew Rostek urodził się 10 stycznia 1930 r. we Lwowie.  W 1943 r. został wraz z rodziną wywieziony do Niemiec na przymusowe roboty.  Po wkroczeniu wojsk amerykańskich rozpoczął służbę w oddziałach wartowniczych US Army. W 1946 r. rozpoczął współpracę z jednostka wywiadowczą Counter Intelligence Corps. W następnym roku powrócił do Polski i zamieszkał w Gniewkowie, gdzie wcześniej osiadła jego rodzina.  Od razu rozpoczął działalność wywiadowczą – zbierał dane na temat działalności UB oraz aktywistów Polskiej Partii Robotniczej.

Później przedostał się nielegalnie do Berlina Zachodniego i przekazał zebrane informacje. W drogę powrotną udał się jeepem wyposażonym w radiostację, która miała służyć do przekazywania informacji wywiadowczych na zachód. Koło Poczdamu został jednak zatrzymany przez sowietów, którzy po 8 miesiącach przekazali go funkcjonariuszom UB w Inowrocławiu. Opuścił areszt po podpisaniu zobowiązania do współpracy, której jednak nie podjął.

Zamiast tego rozbudował swoją siatkę wywiadowczą i jeszcze kilkukrotnie przekraczał nielegalnie granicę w misjach kurierskich. W końcu organizacja została jednak rozpracowana i rozbita przez bezpiekę, 5 grudnia 1951r. aresztowano ok. 40 osób w tym Rostka. Wyrokiem sądu został skazany na 15 lat więzienia. 11 września 1951 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Bydgoszczy skazał Zbigniewa Rostka na 15 lat więzienia a jego siostrę Wandę, na cztery lata za niepoinformowanie o działalności brata. Sprawa dla rodziny Rostek zakończyła się tragicznie. Wanda Rostek zmarła w bliżej niewyjaśnionych okolicznościach w więzieniu w Grudziądzu w 1952. Dwa tygodnie po osadzeniu Zbigniewa Rostka w więzieniu w Bydgoszczy wznowiono postępowanie przeciwko niemu. Powodem był plan ucieczki jego i skazanych kolegów z więzienia. 22 stycznia 1952 r. WSR w Bydgoszczy skazał Rostka na karę śmierci. 10 marca 1952 r. wyrok wykonano. Zbigniew Rostek został pochowany na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej w Bydgoszczy.

W dniu 26 marca 2019 roku w ramach działań IPN szczątki doczesne Zbyszka (przy udziale wolontariuszy Bydgoscy Patrioci) zostały ekshumowane i przekazane do identyfikacji. Czekamy na oficjalne potwierdzenie i przekazanie noty identyfikacyjnej dla Rodziny naszego Bohatera, a nade wszystko na godny pochówek z należnymi honorami.

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top