17 września – Cios w plecy

17.09.2021r.

W piątkowe popołudnie zebraliśmy się przy krzyżu pod więzieniem na “Wałach” miejscu jakże ważnym i tragicznym w dziejach naszej historii 20 wieku. To tu za tymi murami więzieni byli Ci, dla których sprawą najważniejszą była Wolna i Suwerenna Polska, Ci którzy sprzeciwili się komunistycznej rzeczywistości przyniesionej na sowieckich bagnetach.

Spotkaliśmy się z dwóch ważnych powodów.

Po pierwsze tego dnia obchodzimy 82 rocznicę napaści Rosji Sowieckiej na Polskę. Ten haniebny czyn ze strony wschodniego sąsiada był druzgocącym ciosem w plecy dla Żołnierza Polskiego broniącego ojczyzny przed niemieckim najeźdźcą. W obliczu zdrady sprzymierzonej z Polską Anglii i Francji był to czyn, który ostatecznie odebrał nadzieję na skuteczne działania wojska polskiego we wrześniu 39 roku. Atak sowietów na nasze terytorium rozpoczął gehennę wielu tysięcy naszych obywateli, był preludium do Katyńskiego mordu, więziennych kazamatów, syberyjskich gułagów.

Tego zdradzieckiego ciosu NIGDY nie zapomnimy!!!

Po drugie 17 września to data śmierci kapitana Alojzego Bruskiego, zamordowanego w 1946r. przez komunistycznych oprawców w wiezieniu we Wronkach. Żołnierza Wojska Polskiego, Żołnierza Armii Krajowej i Delegatury Sił Zbrojnych. Jednego z najważniejszych w naszym regionie czynnego uczestnika zarówno zmagań partyzanckich z niemieckim najeźdźcą jak i uczestnika Powstania Antykomunistyczego. Dowódcy dwóch ważnych oddziałów partyzanckich „Cisy-100” i “Świerki II”.  Bohatera odznaczonego m. in. Orderem Virtuti Militari V klasy, Krzyżem Walecznych i Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

Jak się okazało data 17 września jest również bardzo ważna dla jednego z naszych Kolegów, to właśnie w tym dniu został aresztowany przez UB jego ojciec Jan Żurek ps. „Czarny”, „Groźny”.

Wreszcie 17 września to data urodzenia wielce zasłużonego żołnierza Wyklętego naszego regionu, majora Alojzego Gładykowskiego ps. “Głóg” i „Lampart”, żołnierza Armii Krajowej i wieloletniego Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Bydgoszcz. Naszego Przyjaciela.

BP.

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top