Odnalezieni na Bydgoskiej “Łączce”

19.06.2021r.

W piątkowe późne popołudnie wystartowaliśmy z kolejnym happeningiem, który tym razem dedykowaliśmy trójce naszych Bohaterów zamordowanych przez komunistów w Więzieniu Karno-Śledczym przy ul. Wały Jagiellońskie w Bydgoszczy.

Tadeusz Ośko vel Wojciech Kossowski ps. „Sęp”, podporucznik Armii Krajowej, WiN.

Florian Dutkiewicz ps. „Jawor”, „Wiktor”, Powstaniec Wielkopolski, st. sierż. WP, żołnierz Armii Krajowej.

Ludwik Augustyniak ps. „Cygan”, „Gustek”, Powstaniec Wielkopolski, st. sierż. WP, żołnierz Armii Krajowej.

Naszym celem było przybliżenie Bydgoszczanom tych postaci, gdyż w głównych mediach trudno znaleźć informacje na ich temat.

Bezsprzeczni Bohaterowie, oddani całym swoim życiem naszej ojczyźnie, Powstańcy Wielkopolscy, Żołnierze Wojska Polskiego, Obrońcy z września 1939 roku, Żołnierze Podziemnego Państwa Polskiego (ZWZ, AK), uczestnicy Powstania antykomunistycznego (WiN).

Ich tragiczna historia rozpoczęła się 26 lutego 1945r. kiedy to Tadeusz Ośko ps.”Sęp” (posługując się fałszywymi dokumentami jako kapitan Urzędu Bezpieczeństwa inwigilował poczynania aparatu bezpieki) w czasie „inspekcji” w I Komisariacie Milicji Obywatelskiej w Bydgoszczy, otrzymał informację o transporcie z więzienia w Koronowie do Jastrowia w powiecie złotowskim aresztowanych przez NKWD żołnierzy Armii Krajowej. Trzech milicjantów miało konwojować 7 żołnierzy AK, w tym Ludwika Augustyniaka i Floriana Dutkiewicza, pełniących ważne funkcje w strukturach konspiracyjnych. Milicjanci zostali zwabieni do mieszkania Dutkiewicza, a tam zrewidowani przez Ośkę, Stanisława Hennego i Leopolda Mroczka ps. „Lop”. Przy milicjantach (jeden z nich przyznał się, że jest współpracownikiem NKWD) znaleziono tajny rozkaz NKWD, nakazujący zlikwidowanie wszystkich konwojowanych w pobliżu linii frontu. W związku z takim obrotem sytuacji milicjanci zostali rozstrzelani w piwnicy domu przy ul. Śniadeckich.

Akcja się powiodła, aresztowani zostali uwolnieni, jednakże ich szczęście nie trwało długo, już w kwietniu 1946 r., zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego pod zarzutem współudziału w „zabójstwie trzech milicjantów”.

30 września 1946 r. zostali skazani przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Bydgoszczy na karę śmierci, którą wykonano 27 listopada 1946 r. w Więzieniu Karno-Śledczym przy ul. Wały Jagiellońskie w Bydgoszczy.

Szczątki Żołnierzy odnaleziono w czerwcu 2018 r. w trakcie prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej przy udziale wolontariuszy ze stowarzyszenia Bydgoscy Patrioci na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy.

W dniu 4 października 2018 roku  Pałacu Prezydenckim w Warszawie wręczono noty identyfikacyjne ich rodzinom. Czekamy na ich godny pogrzeb i upamiętnienie na naszej bydgoskiej Łączce, co ma nastąpić we wrześniu 2021 roku.

Są jednak jeszcze dzisiaj tacy, którzy im tego odmawiają. Będziemy o Nich walczyć aż do zwycięstwa!

Zdajemy sobie sprawę jak ważne jest to aby oddać należny szacunek pomordowanym w imieniu komunistycznego bezprawia, dlatego cieszymy się, że już niedługo nasza Trója zostanie godnie i z honorami pochowana w przygotowywanym Panteonie Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej.

Jednakże to tylko kropla w morzu, w bydgoskim więzieniu w okresie tzw. stalinizmu wykonano wyroki śmierci na 62 osobach, takie są informacje oficjalne, zapisane przez komunistów. Ilu było takich mordowanych potajemnie, ilu nie wytrzymało okrucieństw śledczych podczas przesłuchań, ilu potajemnie wywieziono i zakopano na Bydgoskiej Łączce a może i w innych miejscach, tego nie dowiemy się zapewne nigdy… Ważne jest jednak to aby ciągle upominać się o nich, o tych naszych Bohaterów, którzy nie godzili się na sowiecki porządek, którzy marzyli i walczyli o Wielką, Wolną Polskę. Dlatego postanowiliśmy zwrócić uwagę na ten fakt poprzez okolicznościowy baner z portretami tych, których kryje prawdopodobnie Bydgoska Łączka, którzy wołają do nas…

“NAS TEŻ ODSZUKAJCIE I GODNIE POCHOWAJCIE”

… to się im należy, tak trzeba!

Przy okazji niejako postanowiliśmy również ponownie zaprezentować wystawę poświęconą Wielkiemu Polakowi, Największemu Bohaterowi II Wojny Światowej – Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. W tym celu na balustradzie mostu wywiesiliśmy okolicznościowe banery przedstawiające historię i zasługi Ochotnika do Auschwitz. Nasza robota ma sens, czego potwierdzeniem był komentarz jednego z przechodniów z jakim zwrócił się do swojej córki…

“… tu masz prawdziwą historię”

To nie był jedyny pozytywny wydźwięk naszej piątkowej akcji, wiele osób zatrzymywało się przy naszych stolikach, oglądało i zabierało ze sobą darmowe materiały informacyjne, widokówki, biuletyny przedstawiające sylwetki i historie Żołnierzy Wyklętych. Z zaciekawieniem oglądano fotorelację z działań ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na Bydgoskiej Łączce, czy też treść przygotowanych przez nas banerów.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

BP.

media o naszej akcji: https://bydgoszcz24.pl

Fotorelacja BP.

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top