Odnalezieni na Bydgoskiej Łączce – HAPPENING

18 czerwca 2021 roku Bydgoscy Patrioci zapraszają na happening “Odnalezieni na Bydgoskiej Łączce“, który rozpocznie się o godzinie 18:00 na ulicy Mostowej w Bydgoszczy.

Celem spotkania jest przedstawienie mieszkańcom Grodu nad Brdą sylwetki trzech Bohaterów podziemia antykomunistycznego: Ludwika Augustyniaka „Cygana”, Floriana Dutkiewicza „Wiktora” i Tadeusza Ośko „Sępa”, zamordowanych w dniu 27 listopada 1946r. w więzieniu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Wały Jagiellońskie 4.

Po egzekucji ciała żołnierzy Armii Krajowej potajemnie przewieziono na cmentarz komunalny przy ulicy Kcyńskiej, wrzucono jak śmieci do dołu i zakopano we wspólnej mogile.

W czerwcu 2018 r. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN przy udziale wolontariuszy (Bydgoskich Patriotów) odnalazło ich szczątki na miejskiej nekropoli.

Widok jaki ujrzały osoby obecne wtedy na cmentarzu wywarł na nich tak przerażające wrażenie, że trudno to było wyrazić słowami. W nas Bydgoskich Patriotach pozostanie zapewne na zawsze jako obraz tego co komuniści zgotowali najlepszym synom naszej Ojczyzny.

4 października w Warszawie zostały wręczone rodzinom ofiar komunizmu noty identyfikacyjne.

Obecnie trwają prace przy Panteonie Żołnierzy Wyklętych na bydgoskiej Łączce, gdzie mamy nadzieje już we wrześniu tego roku spoczną z należytymi honorami i przy asyście wojskowej szczątki Naszej TRÓJKI!

ZAPRASZAMY GODZINA 18:00, Piątek 18 czerwca 2021r.

BP.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top