ARMIA KRAJOWA

14.02.2021r.

Dzisiaj obchodzimy 79 rocznicę powołania do życia Armii Krajowej.

14 lutego 1942 r. oficjalnie zaczęła funkcjonować nazwa „Armia Krajowa”. Nazwa-symbol, nazwa obejmująca niemal całokształt wysiłku zbrojnego polskiej patriotycznej konspiracji. Tego dnia do Kraju dotarła depesza, w której Naczelny Wódz, gen. Władysław Sikorski, przemianował Związek Walki Zbrojnej na Armie Krajowę ” wszyscy żołnierze w czynnej służbie wojskowej w Kraju stanowią „Armię Krajową” podległą Panu Generałowi, jako jej dowódcy”

Oddać Hołd Wielkiej Armii Krajowej to nasz patriotyczny obowiązek, dlatego też wraz z innymi organizacjami patriotyczno-narodowymi naszego miasta uczestniczyliśmy w celebracji uroczystej Mszy Świętej w Kościele Garnizonowym.

Po nabożeństwie pod pamiątkową tablicą złożone zostały kwiaty a przed świątynią tradycyjnie “po naszemu” odpaliliśmy trochę pirotechniki i okrzykami: “Cześć i Chwała Bohaterom” oraz “Bóg Honor i Ojczyzna” jasno określiliśmy Nasz stosunek do Spraw Najważniejszych!

Dziękujemy Przyjaciołom z Inowrocławia za wsparcie i aktywny udział w obchodach tego jakże ważnego święta!

Byliśmy również w Solcu Kujawskim i w Żninie, zapalić światełko pamięci pod pomnikami upamiętniającymi Polskie Państwo Podziemne i Armię Krajową. Przykre jest tylko to, ze gdyby nie nasza wizyta w tych miejscach to nie byłoby żadnego śladu, żadnego upamiętnienia…

BP.

Foto Przemek

 

Foto Krzysztof Draculski

Foto Józef Żernicki

Foto Dariusz Gnyszek

Solec Kujawski

Żnin

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top