1 Marca – Pamiętajmy o Bohaterach Wyklętych

Zbliża się jeden z ważniejszych dni dla Polaka Patrioty. Narodowe Święto Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Bydgoszczy obchody 1 Marca rozpoczną się już 28 lutego. Na ten dzień Wojewoda wraz z IPN zaplanowali uroczystości oficjalne, nie może tam również zabraknąć Bydgoskich Patriotów. Poniżej prezentujemy program tych uroczystości i również zapraszamy do wzięcia udziału w tych obchodach by godnie uczcić naszych Bohaterów Narodowych.

1 Marca (niedziela) to dzień, w którym nie ma ważniejszych spraw od godnego uczenia pamięci Bohaterów podziemia antykomunistycznego 1944-1963. Nie może być żadnych wymówek, jest to dzień wolny od pracy, a każde inne atrakcje czy obowiązki można zaplanować w innym dogodnym terminie. Uroczystości nieoficjalne organizowane są oddolnie przez Bydgoskie Środowiska Patriotyczne. Główny prym wiodą tradycyjnie Bydgoscy Patrioci, których jak zawsze wspierają Kibice Bydgoskiego Zawiszy, Młodzież Wszechpolska i Obóz Narodowo Radykalny. W tym roku chcemy utrzymać utrwalony już program uroczystości, wzbogacając go o pewne elementy. Tradycyjnie wykorzystujemy ten dzień by przypomnieć Bydgoszczanom sylwetki Żołnierzy Wyklętych, którzy związani są z Naszym Miastem. W tym roku Patronami obchodów Narodowego Święta Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Bydgoszczy będą Jan Matysko i Wacław Łoziński.

Spotykamy się o godzinie 14:00 na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej, naszej bydgoskiej łączce, by oddać hołd naszym Bohaterom. Następnie udajemy się pod obelisk przy Areszcie Śledczym na ul. Wały Jagielońskie, tam o godzinie 16:00 oddamy hołd tym wszystkim, których tam więziono, katowano i mordowano. Następnie spotykamy się w Kościele Ojców Jezuitów na Placu Kościeleckich. Mszę Świętą poprzedzi prelekcja, która rozpocznie się o godzinie 17:00 i przybliży wszystkim zgromadzonym sylwetki Patronów tegorocznych uroczystości. Msza Święta rozpocznie się około godz. 17:20. Podczas nabożeństwa będzie miała miejsce uroczystość uhonorowania Medalem kpt. Romualda Rajsa “BUREGO” kilku osób, w dowód uznania za dużą aktywność w utrwalaniu prawdy historycznej i pamięci kpt. Romualda Rajsa “Burego” oraz za propagowanie etosu Żołnierzy Wyklętych, będą również poświęcone brzozowe krzyże dla Patronów tegorocznych uroczystości. Po Mszy Świętej formujemy Marsz, który w świetle pochodni przejdzie ulicami Bydgoszczy na skwer Leszka Białego, gdzie zostaną złożone kwiaty i zapalone światełka pamięci. Oficjalne uroczystości zakończy odśpiewanie Hymnu Polskiego. Ostatnim akordem obchodów Święta Żołnierzy Wyklętych będzie ciepły poczęstunek serwowany przy akompaniamencie partyzanckich piosenek. Serdecznie Wszystkich Zapraszamy!!!

BP.

28.02.2020r.

01.03.2020r.

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top