72 Rocznica śmierci ROSTKA

10 marca 1952  roku zginął młody człowiek, który pragnął jedynie Wolnej Polski. Te marzenia wyleciały z przestrzelonej przez komunistycznego oprawcę czaszki i trafiły do kolejnych pokoleń walczących z czerwoną zarazą.

W 72 rocznicę tego wydarzenia tradycyjnie meldujemy się na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej, na naszej “Bydgoskiej Łączce” by oddać hołd Patronowi naszego Stowarzyszenia. Cieszy coraz większa frekwencja, gdyż jednym z naszych działań jest krzewienie wiedzy na jego temat i należyte go uhonorowanie.

Tak jest od kilku lat… stoimy przy jego grobie w panteonie Żołnierzy Wyklętych, gdzie 27 września 2021 roku został pochowany z honorami i wojskową asystą w świetle Naszych rac. Wcześniej jego doczesne szczątki były zakopane w innej części cmentarza. Zostały podjęte w  wyniku działań IPN z Profesorem Szwagrzykiem na czele, celem ich jednoznacznej identyfikacji. Udało się, badania genetyczne potwierdziły, że wydobyte szczątki, ta przestrzelona czaszka to Nasz Zbysiu. Prezydent przekazał notę identyfikacyjną rodzinie i w końcu nastał ten ważny dzień. Rostek znalazł swoje doczesne miejsce w otoczeniu Bohaterów, którzy oddali swoje życie w walce z komunistycznym najeźdźcą o Wolną Polskę.

Zgromadzonych uczestników uroczystości powitał Prezes naszego Stowarzyszenia.

Ponieważ Rostek działał w strukturach Stronnictwa Narodowe, odmówiliśmy modlitwę Narodowych Sił Zbrojnych. Z głośnika popłynęły słowa przejmującej modlitwy, które za każdym razem odciskają w nas trwały ślad. 

Kolejnym punktem programu tegorocznych obchodów było krótkie wprowadzenie w biogram Rostka. Sylwetkę naszego Bohatera, począwszy od
jego przymusowej “wycieczki” jaką zafundował mu niemiecki okupant z Lwowa na roboty, poprzez okres przygotowania do służby wywiadowczej na terenie pobitych Niemiec w strefie amerykańskiej, działalność konspiracyjną, aż do aresztowania, procesu, wyroku skazującego i śmierci przedstawił Kolega Tomasz.  Opowiedział również dlaczego Jako Stowarzyszenie postanowiliśmy przyjąć Zbigniewa Rostka na naszego Patrona.

Następnie usłyszeliśmy utwór Biały Krzyż w wykonaniu Wiktorii Kłopockiej, przepiękny tekst wyśpiewany z młodzieńczą fantazją. Jakże odpowiedni dla miejsca i okoliczności, w którym się zebraliśmy. To tu na tym cmentarzu wszystko się zaczęło, a pierwszy biały, brzozowy krzyż to był krzyż Zbyszka, jemu poświęcony.

Kto dziś upomni się o pamięć?… to kolejne wymowne przesłanie w wykonaniu zespołu Forteca jakie dane było usłyszeć zebranym przy grobie Zbigniewa Rostka… KTO? jeśli nie MY!

Następnie z głośnika usłyszeliśmy słowa wiersza Zbigniewa Herberta – “Przesłanie Pana Cogito”  “Idź dokąd poszli tamci do ciemnego kresu po złote runo nicości twoją ostatnią nagrodę. idź wyprostowany wśród tych co na kolanach”

Jakże ten tekst “pasuje” do Naszego Bohatera… mimo młodego wieku, pełen ułańskiej fantazji i brawury szedł przez życie z wyprostowaną głową, w której była Wielka i Wolna Polska.

Po tej części uroczystości nastąpił moment kulminacyjny jakim było wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego w czerwonych łunach odpalonych rac.

Korzystając z okazji spotkania Wiceprezes Stowarzyszenia przedstawił swój komentarz do sytuacji związanej ze zdjęciem z budynku Urzędu Wojewódzkiego baneru z wizerunkami Żołnierzy Wyklętych w tym m.im. Zbigniewa Rostka. O tej sytuacji pisaliśmy tu: Po Owocach Ich Poznacie

Na zakończenie uroczystości Prezes Stowarzyszenia podziękował wszystkim przybyłym na uroczystości rocznicowe. Szczególne podziękowania skierowane były do przedstawicieli Rolników, którzy jak wiemy walczą obecnie o gony byt zarówno swój jak i wszystkich Polaków. Bydgoscy Patrioci jednoznacznie deklarują wsparcie dla Rolników i poparcie ich postulatów.

Przyszedł czas na złożenie kwiatów i zapalenie światełka pamięci przy dźwiękach melodii Śpij kolego. Twórcą pięknej wiązanki była nasza Koleżanka Bożena.

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top