Roman Dmowski

2024.01.02
 
85 lat temu odszedł do wieczności jeden z najwybitniejszych Polaków XX wieku, architekt niepodległej Polski, ojciec idei narodowej – Roman Dmowski.
Bydgoskie uroczystości rozpoczęła zamówiona przez Młodzież Wszechpolską Msza Święta celebrowana w Kościele Ojców Jezuitów na Placu Kościeleckich w intencji Romana Dmowskiego.
Następnie udaliśmy się pod tablicę pamiątkową poświęconą temu wybitnemu Polakowi, która znajduje się na budynku Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Jagiellońskiej

 

Pod pamiątkową tablicą zapaliliśmy światełko pamięci i pokłoniliśmy się temu wielkiemu Polakowi. Dlaczego we wtorkowe popołudnie byliśmy tam gdzie trzeba?

Odpowiedź na to pytanie jest  oczywista. Jesteśmy Polakami i mamy obowiązki Polskie. Jednym z tych obowiązków jest Pamięć, pamięć o ważnych wydarzeniach w historii naszego narodu i ważnych postaciach, które swoim życiem zasłużyły na szacunek kolejnych pokoleń.

Niewątpliwie taką postacią jest Roman Dmowski, nie kto inny jak on cały swój wysiłek włożył w działalność na rzecz Naszej Ojczyzny, w to by jak Fenix powstała z popiołów do Wielkości. Z jego dzieł i myśli czerpały i czerpią kolejne pokolenia, dla których Polska była i jest zbiorowym obowiązkiem. Warto o tym pamiętać, warto wracać do dzieł Dmowskiego, warto każdego dnia wcielać wyczytane tam myśli w życie, ku chwale Wielkiej Polski.

grafika ze strony: Młodzież Wszechpolska Bydgoszcz

Nie
zbudujesz trwałego i solidnego domu bez mocnych fundamentów. Tak samo jest z Narodem i z lokalną społecznością. Nie zafunkcjonują one bez solidnych ideowych podstaw. Bez czytelnych zasad i honorowego postępowania nie przetrwa nawet najmniejsza społeczność. Działajmy każdego dnia wypełniając testament Dmowskiego.
P
BP.
 

 

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top