Rajd Rowerowy – Tryszczyn 2023

W imieniu Organizatora zapraszamy serdecznie na rajd rowerowy upamiętniający Ofiary niemieckiej zbrodni w Tryszczynie.

Leśniczy Henryk Bolcek relacjonuje: 

Pierwsza egzekucja odbyła się w sobotę, 30 września 1939 roku. Żona opowiadała, że wieczorem pod leśniczówkę podjechały niemieckie samochody. W świetle reflektorów wyprowadzono z nich skazańców i poprowadzono za ogród, gdzie nad parowem były niezasypane rowy strzeleckie. Później słychać było stamtąd liczne strzały karabinowe. Rano zobaczyła tam niedbale zasypany okop i ślady krwi. Miejsce to osobiście zbadałem, a w późniejszym okresie wymierzyłem krokami i naszkicowałem. Wtedy to powziąłem decyzję o dokumentowaniu hitlerowskich zbrodni w Tryszczynie. 

Mijają 84 lata od tamtych wydarzeń … Wieczorem, 30 września 2023 r. Pracownia Archeologiczna IMLADRIS Roberta Grochowskiego oraz Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków “Bunkier” zapraszają na kolejny rajd z cyklu Śladami Biało – Czerwonej.

Tym razem będzie to wyprawa rowerowa do Tryszczyna, upamiętniająca ofiary największej niemieckiej zbrodni w Bydgoszczy w 1939 r. Wówczas to, na przełomie września i października, w pustych polskich okopach na Przedmościu Bydgoskim niemiecki okupant zamordował w okrutny sposób niemal 1000 Polaków i Żydów.

Wyruszamy 30 września 2023 r. o godzinie 18.00, dokładnie w rocznicę pierwszej masowej egzekucji. Spotykamy się przy pomniku pomordowanych na ulicy Artyleryjskiej w Bydgoszczy, gdzie rozpalimy ,,Ogień Pamięci”, który przewieziemy następnie na cmentarz wojenny przy leśniczówce Tryszczyn. 

Zabierz z sobą znicz oraz Biało-Czerwoną opaskę na ramię. Jedziemy dla TEJ, co nie zginęła … 


WAŻNE INFORMACJE!!!

TERMIN: sobota, 30.09.2023 r. 

GODZINA WYJAZDU: 18:00 

ZBIÓRKA: pomnik pomordowanych na ulicy Artyleryjskiej w Bydgoszczy 

Lokalizacja GPS: 53°08'16.2"N, 18°00'47.5"E 

Pinezka google maps: https://goo.gl/maps/rV7y9GeE1dUo7KgWA

ZAKOŃCZENIE RAJDU: cmentarz wojenny przy leśniczówce Tryszczyn. 

GODZINA ZAKOŃCZENIA: około 19:30 

DYSTANS: ok. 12,0 km. 

POWRÓT: we własnym zakresie do Bydgoszczy

Historię tamtych wydarzeń można poznać oglądając film dokumentalny “Tryszczyn 1939”, który powstał z inspiracji archeologa Roberta Grochowskiego.

Zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą z internetu.
BP.

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top