Byliśmy u Sierżanta Lalka

…Polska PAMIĘTA!

Żegnamy Kijany i Kapitana Uskoka. Matematyka i rozsądek podpowiada, żeby niezwłocznie ruszać w drogę powrotną do Bydgoszczy. Zmęczenie materiału też już daje się we znaki, wszak wyprawa rozpoczęta o 2:00 w nocy. Ale nie bylibyśmy Bydgoskimi Patriotami jakbyśmy nie zrealizowali wszystkich planów, nawet tych, które rodzą się na poczekaniu. Krótka narada i mądrość życiowa sprzedana przez jednego z Kolegów: “skoro można jechać, albo nie jechać, to lepiej jechać”… no i pojechali Wilczym Tropem za Sierżantem Lalkiem.

Dystans może nie imponujący, ktoś mógłby rzec, że to po sąsiedzku. Ale jakby nie patrzeć zamiast kierować się w stronę domu obraliśmy kierunek przeciwny. Nic to, było warto. Stanąć w Piaskach pod pięknym Pomnikiem Sierżanta Józefa Franczaka ps. “Lalek” a potem przy jego mogile, to zawsze niezapomniane przeżycia. Tam po prostu trzeba być!

Pod pomnikiem zapalamy znicz i robimy pamiątkową fotkę. Sprzątamy wypalone znicze.. zostawiamy porządek bo tak powinno być. Na cmentarzu podobnie zapalamy światełko pamięci od wszystkich Bydgoskich Patriotów i robimy pamiątkowe zdjęcie.

Z Piasek kierujemy się do Majdanu Kozic Górnych tam, gdzie 21 października 1963 roku, w obławie funkcjonariuszy SB (Służba Bezpieczeństwa) i ZOMO (Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej) zginął Józef Franczak „Laluś”, ostatni żołnierz niepodległej II Rzeczypospolitej. Na miejscu wyrywamy chwasty i pokrzywy, sprzątamy wypalone znicze. zapalamy nasz znicz i rozwijamy naszą flagę. Odpalamy pirotechnikę a w powietrzu rozchodzi się dźwięk wystrzelonych petard.

Tak kończy się nasza tegoroczna wyprawa Wilczym Tropem na Lubelską Ziemię. Odwiedziliśmy Majora Orlika , Kapitana Uskoka i Sierżanta Lalka. Teraz pozostał przed nami tylko powrót do Naszego Miasta nad rzeką Brdą.

Wyjazd uważamy za udany, plan wykonaliśmy w 100%. żałujemy jedynie, ze nie mogliśmy pojawić się liczniejszą ekipą. Cóż czasem tak bywa, że różne przeciwności losu stają nam na drodze. Ważne żeby z nimi walczyć i je pokonywać dążąc do wyznaczonego celu. Pamięć to twarda skała! Cześć i Chwała Bohaterom!

BP.

Ps. Pozdrawiamy wszystkie ekipy, które wzięły udział w obchodach rocznicowych Kapitana Uskoka. Szacunek!

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top