Byliśmy w Brzozie – Powstańcom Wielkopolskim Sława i Cześć!

W sobotę 3 czerwca udaliśmy się do miejscowości Brzoza, oddalonej od Bydgoszczy niespełna 10 km. Celem naszej wyprawy był udział w obchodach setnej rocznicy odsłonięcia pomnika poświęconego Powstańcom Wielkopolskim.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta, której celebracji przewodniczył Biskup Diecezji Bydgoskiej Krzysztof Włodarczyk.  Wygłosił on piękne kazanie, wskazując, że Pamięć jest tą siłą, która tworzy tożsamość, zarówno na płaszczyźnie istnień ludzkich, jak i zbiorowej.

Po Mszy Świętej wszyscy udaliśmy się pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie wspólnie odśpiewano Hymn Państwowy. Tu daliśmy znać o sobie, kto nas jeszcze nie do tego momentu nie zauważył, to już podczas śpiewania Hymnu musiał usłyszeć. Szczególnie, że organizatorzy przygotowali podkład muzyczny pod 2 zwrotki… a my, jak to my, pociągnęliśmy pozostałe 2 i wyszło to dobrze, bo pozostali uczestnicy dołączyli do chóralnego śpiewu..

Kolejnym punktem programu uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej, którą na wniosek mieszkańców ufundował Instytut Pamięci Narodowej. Odsłonięcia tablicy dokonała Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Pani Edyta Cisewska oraz córka Powstańca Wielkopolskiego Maria Nowacka. Tablicę poświęcił Biskup Krzysztof Włodarczyk.

Następnie miały miejsce przemówienia organizatorów i przybyłych gości, a po ich zakończeniu dzieci ze szkoły w Brzozie zaprezentowały, krótki pokaz artystyczny.


Apel poległych i salwa honorowa w wykonaniu żołnierzy z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych były ukoronowaniem uroczystości.

Były jeszcze kwiaty i światełka pamięci,  a potem wspólne zdjęcia pamiątkowe pod pomnikiem i zaproszenie na poczęstunek.

Pyszna grochówka nęciła zapachem, że nie sposób było się jej oprzeć…. na szczęście były dokładki. Drożdżowe ciasto z rabarbarem i kruszonką dopełniło dzieła… można wracać do Bydgoszczy. Ale to nie był dla nas koniec dnia. Prace w Siedzibie Stowarzyszenia a potem integracyjny grill spowodowały, że późną nocą, w zadowoleniu
rozchodziliśmy się do domów.

BP.

Foto: Bydgoscy Patrioci i Bogusław Dudziak

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top