Byliśmy u Majora ORLIKA

…Polska PAMIĘTA!

20 maja 2023 roku o godzinie 2:00 wyruszyliśmy z Bydgoszczy na kolejna wyprawę Wilczym Tropem. Nie mogliśmy zawieść i naszym obowiązkiem było po raz trzeci z rzędu zawitać na Lubelską ziemię, by w Kijanach, na parafialnym cmentarzu, przy symbolicznym grobie – pomniku oddać hołd Kapitanowi Zdzisławowi Brońskiemu ps. “USKOK” w 74 rocznicę tragicznej śmierci.

Drogę dobrze znamy, niemal 500 km dystans wymusił na nas wczesną godzinę wyjazdu. Plan był prosty jedziemy do “Uskoka” a po drodze odwiedzamy “Orlika”. Pierwszy przystanek Ryki.

0

To tam na parafialnym cmentarzu znajduje się symboliczna mogiła Majora  Mariana Bernaciaka ps. “Orlik”. legendarnego dowódcy zgrupowania partyzanckiego 15 Pułku Piechoty “WILKÓW” AK-WIN.

Nekropolia ta skrywa wiele mogił żołnierzy “Orlika”, spoczywają tam Ci, co oddali swoje życie w bezpośredniej walce z okupantem niemieckim i sowieckim oraz komunistycznymi organami represji Polski “ludowej”. Są tam również miejsca spoczynku tych, którzy pomimo nękania przez władzę ludową dożyli sędziwego wieku.

Miejscem pamięci na cmentarzu jest pomnik – symboliczna mogiła żołnierzy 15 Pułku Piechoty “WILKÓW” AK-WIN.

Rejon Ryk to rodzinne strony i obszar działania partyzanckiego “Orlika”.

To nieopodal Ryk w Zalesiu przyszedł na świat. Pod jego rodzinnym domem wzniesiony został pomnik upamiętniający tego wybitnego człowieka i dowódcę, o którym jego podkomendny Eugeniusz Madoń ps. „Rower” powiedział: „Był bardzo spokojny i rzeczowy. Przemyślał każdą sprawę do końca. Nie podejmował decyzji raptownie. Bardzo oszczędzał ludzi. Podchodził do tego, że jeśli nie trzeba było zginąć, to nie był skłonny narażać żołnierzy. Kochał to co robił i podchodził do tego ze spokojem. Był lubiany wśród swoich żołnierzy”.

Z Zalesia udaliśmy się do Piotrówka gdzie u zbiegu dróg stoi pomnik poświęcony żołnierzom września 1939 roku oraz żołnierzom Armii Krajowej, w tym również Marianowi Bernaciakowi ps. “Orlik”.

Na trasie z Piotrówka do Trojanowa zatrzymujemy się przy kolejnym pomniku poświęconym wydarzeniom z 24 czerwca 1946 roku.

Pomnik ten jest niejako drogowskazem. Ruszamy drogą polną, która odchodzi od trasy głównej i kierujemy się do miejsca gdzie ostatnie tchnienie wydał nasz Bohater.

 

Dzisiaj w szczerym polu stoi tu krzyż poświęcony Majorowi Marianowi Bernaciakowi ps. “Orlik” i kapralowi Leonowi Jankowskiemu ps. “Obarek” – Dowódcy Sekcji Ochrony Majora “Orlika”.

Rozwijamy naszą flagę, zapalamy światełko pamięci i w ogniu rac, w ciszy chylimy czoła przed Bohaterami Podziemia Antykomunistycznego, którzy w tym miejscu 77 lat temu zginęli podczas próby wydostania się z obławy zorganizowanej przez żołnierzy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki i Milicji Obywatelskiej.

Wszyscy podziwiamy piękno tego miejsca i najchętniej spędzilibyśmy tu więcej czasu, ale… właśnie ten czas nas goni. Żeby zdążyć na uroczystości do Kijan musimy się ostro sprężać, szybki marsz do aut i z ruszamy w dalszą drogę z kopyta.

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top