idziemy do młodzieży

W ramach cyklu spotkań pt. ” Bohaterowie z naszych stron” spotkałyśmy się z uczniami Szkoły Podstawowej w Strzelewie. Przedstawiliśmy Młodzieży sylwetki lokalnych Bohaterów – Żołnierzy Wyklętych, zwłaszcza Patrona naszego  Stowarzyszenia,  Zbigniewa Rostka ps. “Piotr” oraz Tadeusza Ośko ps. “Sęp”, Floriana Dutkiewicza ps. “Jawor”, Ludwika Augustyniaka ps. Cygan” odnalezionych przez IPN (w poszukiwaniach jako wolontariusze uczestniczyli Bydgoscy Patrioci) i uroczyście pochowanych w Panteonie Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej, naszej bydgoskiej “Łączce”.  

Opowiedzieliśmy również o Tych, których jeszcze nie odszukano, jak Jerzy Gadzinowski ps. “Szary” dowódca oddziału operującego w rejonie Włocławka w roku 1945, Zamordowany przez komunistów 29.05.1946r.

Przybliżyliśmy również sylwetkę Żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych major Marii Biedermann Kowalewskiej, ps. “Myszka” pochodzącej z pobliskiego Nakła,  sanitariuszce w Powstaniu Warszawskim, którą dane nam było poznać. Była to osoba pełna ciepła i miłości, uwielbiała młodzież, w której widziała nadzieję na lepszą Polskę. Do końca swoich dni czynnie uczestniczyła w uroczystościach patriotycznych i spotkaniach z młodzieżą.

Ale wiadomo, samym “gadaniem” można zanudzić każdego. Dlatego aby uatrakcyjnić spotkanie przywieźliśmy ze sobą mundury i repliki broni z okresu II Wojny Światowej. Młodzież była szczerze zainteresowana wojskowym “szpejem”, co widać na poniższych zdjęciach. Nic tak nie uczy i pozostaje w pamięci jak “żywe” obcowanie z historią.

Spotkanie to było naszym “pierwszym razem” na płaszczyźnie edukacyjnej. Mamy nadzieję, że sprostaliśmy zadaniu i nasza współpraca z tą szkołą i młodzieżą będzie w przyszłości kontynuowana. Zaprosiliśmy wszystkich, do Bydgoszczy do naszej siedziby i spacer na “Łączkę”.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji i Gronu Pedagogicznemu Szkoły Podstawowej w Strzelewie za zaufanie i możliwość poprowadzenia “żywej” lekcji historii.

Podziękowania należą się również młodzieży, cieszymy się, że dobrze nas przyjęliście i z zainteresowaniem wysłuchaliście tego, co chcieliśmy Wam przekazać.

BP.

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top