Wigilia u Bydgoskich Patriotów

2022.12.17

Idą Święta, tradycją stały się już wigilijne spotkania Bydgoskich Patriotów. W tym roku zebrało się całkiem spore grono chętnych do wspólnego spędzenia tych kilku ważnych chwil. Nasze spotkanie uświetnili znamienici Goście, a mianowicie Pan Major Stanisław Wierzchucki ps.,, Błyskawica “, żołnierz Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowych Sił Zbrojnych Okręg XII Podlasie kryptonim „Topór”, później „Wiąz” oraz Pan Romuald, syn Kapitana Romualda Rajsa ps. “Bury” i Pan Włodzimierz, syn Józefa Kajtek żołnierza AK.

Spotkanie, już tradycyjnie rozpoczęła Koleżanka Alicja, która poprowadziła modlitwę Narodowych Sił Zbrojnych.

Przyszedł czas na ciepły poczęstunek, barszczyk, paszteciki i pierogi.

Następnie poznaliśmy historię Pana Majora „Błyskawicy”, który był celowniczym rkm-u, a dowódcą jego dowódcą był mjr Karol Sęk ps. „Jakub”. Przejmujące losy zarówno te wojenne, partyzanckie jak i te w “wolnej” Polsce, konspiracja, zmiana miejsc zamieszkania… jeszcze przez 10 lat po rozwiązaniu oddziału. Ujawnienie, aresztowanie, ślub, sbecka inwigilacja…. 

a dalej to już biesiadowanie i długie Polaków rozmowy… w których brylował Pan Romuald Rajs, oj ciśnie On nas do dalszych jeszcze skuteczniejszych działań, pożyjemy zobaczymy. W każdym razie duch w ekipie nie ginie.

Życzyliśmy sobie obyśmy w przyszłym roku spotkali się w jeszcze liczniejszym gronie pełni zdrowia i chęci do dalszych działań na płaszczyźnie patriotycznej.

Panu Majorowi złożyliśmy życzenia dużo zdrowia i pomyślności oraz siły w wspieraniu różnych działań patriotycznych. Mamy nadzieje, że to spotkanie zaowocuje kolejnymi, bo obcowanie z żywą historią zawsze jest ciekawe. a Pan Major umie wciągnąć słuchacza w wir odległych wydarzeń.

Na koniec jeszcze wspólne pamiątkowe fotografie i nastał czas powrotów.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nasze spotkanie było takie uroczyste i piękne. Chwała Wam za to!

BP.

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top