ostatnia droga “Jureczka”

2022.12.19
Z ogromnym smutkiem i niedowierzaniem przyjęliśmy wiadomość, że na wieczną wartę odszedł kpt. Jerzy Widejko ps. “Jureczek”.
Najmłodszy Żołnierz 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej “SZCZERBCA”….. Bydgoski Patriota.
Pan Jerzy, jak tylko dowiedział się o naszym istnieniu zapragnął spotkać się z nami. Nie były przeszkodą dzielące nas kilometry, jego życzenie spełniło się 19 października tego roku.
Jureczek przyjechał do Bydgoszczy i gościł w progach naszej siedziby, odwiedził też naszą bydgoską “Łączkę” i panteon Żołnierzy Wyklętych.
Zafascynowany naszą działalnością i jej owocami postanowił wstąpić w nasze grono. Wypełnił deklarację i został członkiem Stowarzyszenia Bydgoscy Patrioci.
Nie wyobrażał sobie, że jakiekolwiek okoliczności mogą stanąć mu na drodze w podjętej decyzji o uczestnictwie w IV Marszu BUREGO. Przyjechał do Bydgoszczy 26 listopada i uświetnił ten dzień.
Uczestniczył we wszystkich wydarzeniach, począwszy od Prelekcji Pana Michała Ostapiuka, poprzez Mszę Świętą celebrowana w intencji “Burego”, Marsz i wreszcie Koncert Pana Andrzeja Kołakowskiego. Wspomniany koncert zakończył tańcem z naszą Koleżanką Basią.
W dniu 19.12.2022 o godzinie 12:00 w kościele pod wezwaniem Jana Chrzciciela przy ulicy Dobrego Pasterza w Krakowie pożegnaliśmy śp. kapitana Jerzego Widejko ps “Jureczek”– najmłodszego partyzanta Szczerbcowej Brygady AK. 
Bydgoskich Patriotów reprezentowały Koleżanki Alicja i Joanna z ZŻNSZ Koło Toruń, dziękujemy WAM bardzo.
Jureczek spoczął w Kwaterze AK Cmentarza Batowickiego.
Tak wiele było jeszcze do przegadania, tak wiele do zrobienia… ogień zgasł, ale ale żar wywołany spotkaniem z Jureczkiem tli się w naszych sercach… wiemy, że z obranej drogi nie zawrócimy, również dla niego… Bydgoskiego Patrioty.
Jesteś już Jureczku z towarzyszami z partyzanckiego oddziału. Zapewne zdałeś już raport swojemu dowódcy, Gracjanowi Fróg ps. “SZCZERBIEC”, spotkałeś Burego i resztę Brygady…
Niech Ci ziemia lekką będzie. Spoczywaj w pokoju.
Cześć i Wieczna Chwała Jego Pamięci!!!
BP.

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top