Pamięć To Twarda Skała

29.10.2022

W sobotę odwiedziliśmy Włocławek.

Na wzgórzu pod Pomnikiem Obrońców Wisły 1920 roku zapaliliśmy światełka pamięci i posprzątaliśmy wypalone znicze i uschnięte kwiaty.

Następnie udaliśmy się na włocławski Cmentarz Komunalny przy ul. Chopina, by zapalić światełka pamięci na grobach Polskich Bohaterów zwycięskiej bitwy z bolszewikami roku 1920.

Kwatera Żołnierzy Batalionu Zapasowego 14 Pułku Piechoty

    

Mogiła Podporucznika Jerzego Pieszkańskiego kapitana statku O.R.P. „Moniuszko” z III Dywizjonu Statków Uzbrojonych Flotylli Wiślanej – uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, odznaczonego Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Szerzej na ten temat pisaliśmy tu: https://bydgoscypatrioci.pl/2019/11/02/podporucznik-jerzy-pieszkanski/

 

Symboliczna mogiła Bezimiennych Żołnierzy poległych w bojach o niepodległość Polski w latach 1914-1921. 

Mogiła Żołnierzy Armii Krajowej.

Niestety na tym cmentarzy jest jeszcze kilka duchów przeszłości, naszym zdaniem niewielka modyfikacja mogłaby przywrócić prawdę historyczną…

Na poniższym pomniku widnieje napis, który jest kłamstwem, przedwojenna Polska nie była “Ludowa” w związku z tym, niemożliwe było “wyzwalanie” Polski “Ludowej”… a można było zmienić tablicę zastępując napis na “Bohaterom Wojska Polskiego Poległym w Walce z Niemieckim Najeźdźcą o wyzwolenie Polski. Cześć Ich Pamięci”

To miejsce Hańby jak widać nadal ma się dobrze… W kraju tak doświadczonym przez komunizm nadal czci się “utrwalaczy władzy ludowej”. Morderców z KBW, MO, UB…. włocławianie WSTYD!

T

A tu “alejka TOWARZYSZY” – “cześć im i chwała – pamięć o nich będzie wiecznie trwała”

Pomnik w alejce żołnierzy sowieckich, mogiły trzeba szanować…ale pomnik…już dawno powinien zostać zlikwidowany, dobrze że czerwona gwiazda, która jeszcze nie dawno “zdobiła” jego wierzchołek zniknęła mamy nadzieję bezpowrotnie…

Naszą wędrówkę po włocławskiej nekropolii bacznie obserwowały rude amatorki orzeszków laskowych…  🙂

BP.

 

 

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top