Zbyszek Rostek – Nasz Bohater

10.02.2021r.

W środowy wieczór udaliśmy się na naszą bydgoską “Łączkę” przy ul. Kcyńskiej oddać hołd naszemu Bohaterowi. Tego dnia 69 lat temu komuniści zamordowali Zbigniewa Rostka ps.”PIOTR”.

Zbigniew Rostek urodził się 10 stycznia 1930 r. we Lwowie. W 1943 r. został wraz z rodziną wywieziony do Niemiec na przymusowe roboty. Po wkroczeniu wojsk amerykańskich rozpoczął służbę w oddziałach wartowniczych US Army. W 1946 r. rozpoczął współpracę z jednostka wywiadowczą Counter Intelligence Corps. W następnym roku powrócił do Polski i zamieszkał w Gniewkowie, gdzie wcześniej osiadła jego rodzina. Od razu rozpoczął działalność wywiadowczą – zbierał dane na temat działalności UB oraz aktywistów Polskiej Partii Robotniczej.

Później przedostał się nielegalnie do Berlina Zachodniego i przekazał zebrane informacje. W drogę powrotną udał się jeepem wyposażonym w radiostację, która miała służyć do przekazywania informacji wywiadowczych na zachód. Koło Poczdamu został jednak zatrzymany przez sowietów, którzy po 8 miesiącach przekazali go funkcjonariuszom UB w Inowrocławiu. Opuścił areszt po podpisaniu zobowiązania do współpracy, której jednak nie podjął.

Zamiast tego rozbudował swoją siatkę wywiadowczą i jeszcze kilkukrotnie przekraczał nielegalnie granicę w misjach kurierskich. W końcu organizacja została jednak rozpracowana i rozbita przez bezpiekę, 5 grudnia 1951r. aresztowano ok. 40 osób w tym Rostka. Wyrokiem sądu został skazany na 15 lat więzienia. 11 września 1951 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Bydgoszczy skazał Zbigniewa Rostka na 15 lat więzienia a jego siostrę Wandę, na cztery lata za niepoinformowanie o działalności brata. Sprawa dla rodziny Rostek zakończyła się tragicznie. Wanda Rostek zmarła w bliżej niewyjaśnionych okolicznościach w więzieniu w Grudziądzu w 1952. Dwa tygodnie po osadzeniu Zbigniewa Rostka w więzieniu w Bydgoszczy wznowiono postępowanie przeciwko niemu. Powodem był plan ucieczki jego i skazanych kolegów z więzienia. 22 stycznia 1952 r. WSR w Bydgoszczy skazał Rostka na karę śmierci. 10 marca 1952 r. wyrok wykonano. Zbigniew Rostek został pochowany na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej w Bydgoszczy.

W dniu 26 marca 2019 roku w ramach działań IPN szczątki doczesne Zbyszka (przy udziale wolontariuszy Bydgoscy Patrioci) zostały ekshumowane i przekazane do identyfikacji. Czekamy na oficjalne potwierdzenie i przekazanie noty identyfikacyjnej dla Rodziny naszego Bohatera, a nade wszystko na godny pochówek z należnymi honorami.

BP

 

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top