107 Rocznica Urodzin Burego

30.11.2020r.

30 listopada 1913r. w Jabłonce urodził się Romuald Adam Rajs, “Bury” – żołnierz ZWZ-AK, dowódca 1 kompanii szturmowej 3 Wileńskiej Brygady AK, dowódca 2 szwadronu 5 Wileńskiej Brygady AK, dowódca 3 Brygady Wileńskiej NZW i szef PAS w KO NZW Białystok. Nieprzeciętny Człowiek, Wielki Bohater i Symbol Walki o Niepodległość. Wybitny Dowódca i Strateg, dla Nas Bydgoskich Patriotów to niedościgniony Wzór i Autorytet.

Rok temu był w Bydgoszczy Marsz Burego, na który zjechało pół Polski, było pięknie… Po uroczystej Mszy świętej u Ojców Jezuitów, podczas której wręczane były pamiątkowe Medale Burego a z głośników zabrzmiał “Ogień Biwaku” w wykonaniu Andrzeja Kołakowskiego i Norberta Smoły Smolińskiego, przeszliśmy z pochodniami ulicami naszego miasta na Skwer Leszka Białego, gdzie nasi Bardowie zaprezentowali nam krótkie recitale, a przy gorącej grochówce i kiełbaskach była możliwość integracji środowisk patriotycznych.

W tym roku też miało być równie uroczyście, też miał być Marsz i też chcieliśmy Was wszystkich zaprosić do nas w tym szczególnym dniu. Jednakże obecna sytuacja i wprowadzane sukcesywnie ograniczenia spowodowały, że ten plan musieliśmy przesunąć w realizacji na przyszłość.

Jednakże nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie uczcili odpowiednio naszego Bohatera. jak było niech opowiedzą zdjęcia. Myślę, że było tak jak trzeba.

BP.

ps.

Panowie policjanci w mundurach, najpierw szukali “organizatora” Mszy Świętej, a potem ich koledzy po cywilnemu w niej uczestniczyli (zupełnie przez nas niezauważeni :)), by po wyjściu na zewnątrz uwiecznić dalsze nasze świętowanie przed Kościołem na swojej kamerce.

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top