W Hołdzie Bohaterom!

27.11.2020

W tym dniu, tradycyjnie jak co roku, meldujemy się silna ekipą na naszej bydgoskiej Łączce, by oddać Hołd Bohaterom zamordowanym przez komunistycznych oprawców.

Tadeuszowi Ośko vel Wojciech Kossowski ps. „Sęp”, ppor. Armii Krajowej, WiN.
Florianowi Dutkiewiczowi ps. „Jawor”, „Wiktor”, Powstaniec Wielkopolski, st. sierż. WP, żołnierz Armii Krajowej.
Ludwikowi Augustyniakowi pseud. „Cygan”, „Gustek”, Powstaniec Wielkopolski, st. sierż. WP, żołnierz Armii Krajowej.

Zginęli rozstrzelani na Wałach 27 listopada 1946 roku.. kilka minut po 18:00.

Odwiedza nas Pani Alicja (pracownik IPN), która przypomniała historię naszych Bohaterów, następnie Pan Józef a po nim Śiwy i Timek dodali kilka słów od siebie.

Dla nas ta TRÓJKA to wzór bohaterstwa i niezłomności, walki do końca i wiary w zwycięstwo. Dlatego właśnie pamięć o nich to nasz obowiązek i to nie tylko od święta ale każdego dnia. Dlatego też nie mogło nas zabraknąć w dniu ich śmierci tu w miejscu, w którym współdziałając z IPN było nam dane odszukać ich doczesne szczątki. Kto choć raz był świadkiem takiej chwili ten wie, że to przeżycia, których opisać nie można, ta galopada myśli i skrajnych uczuć, z jednej strony powaga, szacunek, mistycyzm dla Ofiar a z drugiej złość, wściekłość czy nawet nienawiść dla ich oprawców…

Leżeli jeden na drugim powykręcani, poprzeplatani, z przestrzelonymi czaszkami, rzuceni do dołów śmierci jak zwykłe śmieci, obdarci z godności…

Pozbieraliśmy Ich w trumienki… Prezydent przekazał rodzinom noty identyfikacyjne… a teraz czekamy… tak długo czekamy na ich powrót tu na Kcyńską, na ich godny pochówek!

CZEŚĆ i CHWAŁA BOHATEROM!

BP.

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top