15.03.2020r.
Dzisiaj swoje najważniejsze święto obchodzą nasi Bracia Węgrzy!!
Święto Narodowe Węgier obchodzone jest co roku 15 marca jako upamiętnienie wybuchu węgierskiej rewolucji narodowej w 1848 roku.
„Powstań Węgrze! Ojczyzna cię wzywa!” … tymi słowy najwybitniejszy poeta węgierski Sándor Petőfi poderwał Węgrów do walki o wolność!
Żądania rewolucjonistów zostały zebrane w 12 punktów zatytułowanych: Czego chce naród węgierski.
Niech zapanuje pokój, wolność i zgoda: 1. Domagamy się wolności prasy i zniesienia cenzury 2. Niezależnego węgierskiego rządu w Buda-Peszcie 3. Zwoływania corocznego zgromadzenia narodowego w Peszcie 4. Religijnej i cywilnej równości wobec prawa. 5. Armii narodowej 6. Równego rozkładania ciężarów podatkowych 7. Zniesienie służebności gruntowych 8. Sędziowie i sądy oparte o równą reprezentację prawną 9. Bank narodowy 10. Armia musi składać przysięgę na konstytucję. Przywieźć naszych żołnierzy do kraju, a obcych odesłać do domu. 11. Uwolnić więźniów politycznych 12. Unia [z Siedmiogrodem]
W walkach o wolność Węgier znaczący wpływ odegrali Polacy. Rewolucja węgierska 1848–1849 spotkała się z poparciem polskiego rządu narodowego na emigracji, a w walkach po stronie węgierskiej uczestniczył 3-tysięczny legion polski dowodzony przez Generała Józefa Wysockiego, który walczył do końca powstania i wyróżnił się w wielu trudnych bitwach.
Odrębny legion uformował Generał Józef Bem w Siedmiogrodzie. Legion wchodził w skład wojsk, które dzięki podjęciu niespodziewanej ofensywy zimowej w ciągu czterech miesięcy wyparły Austriaków. Bem zyskał dzięki temu wielką popularność wśród miejscowych Węgrów, Rumunów i Sasów.
Warto wspomnieć również fakt, że Generał Henryk Dembiński i Generał Józef Bem na poszczególnych etapach powstania pełnili zaszczytne funkcje naczelnego dowódcy wojsk węgierskich.
Po klęsce w bitwie pod Temeszwarem i kapitulacji Węgier 13 sierpnia 1849 ocalałe resztki Legionów Polskich, wraz z Bemem i Wysockim, znalazły schronienie w Turcji, licząc na rychły wybuch wojny turecko-rosyjskiej. Duża część legionistów, którym nie udało się przedostać do Turcji, doświadczyła bezlitosnego terroru ze strony Austriaków.
Węgierskie Powstanie upadło, ale narodził się duch narodowy i zacisnęły się więzi łączące nasze Narody!
Polak, Węgier – dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki, oba zuchy, oba żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi.
Lengyel, magyar – két jó barát, Együtt harcol s issza borát, Vitéz s bátor mindkettője, Áldás szálljon mindkettőre.
BP.