Powstanie Wielkopolskie w Szubinie

Kolejny epizod obchodów 101 rocznicy Powstania Wielkopolskiego miał miejsce w Szubinie.

Na uroczystościach tych nie mogło zabraknąć Bydgoskich Patriotów i Kibiców Zawiszy.

Główną i najważniejszą częścią obchodów było oddanie hołdu Bohaterskim Powstańcom Wielkopolskim oraz odsłonięcie repliki pomnika-mogiły.

Szubinianie w 1938 roku uhonorowali Powstańców monumentalnym pomnikiem, który niestety już rok później został zniszczony przez niemieckich barbarzyńców, którzy nie mogli znieść postumentu przypominającego, że 20 lat wcześniej dostali osty łomot i musieli brać nogi za pas.

CZEŚĆ i CHWAŁA POWSTAŃCOM!

Boje o Szubin

Pierwsza akcja zbrojna doprowadziła do szybkiego zajęcia miasta przez powstańców na początku stycznia 1919 roku, jednak nie udało się utrzymać miasta. W wyniku utraty kluczowej pozycji postanowiono je odbić. Przygotowane uderzenie nastąpiło 8 stycznia 1919 roku. Atak poprowadzono z trzech kierunków: od strony Żnina, od wschodu i zachodu. Powstańcy dysponowali łącznie 550 ludźmi i mieli przewagę liczebną nad 380 Niemcami, którzy jednak posiadali dwa działa ułatwiające obronę miasta. Z uwagi na ewidentne braki w koordynacji działań prowadzonych z różnych stron, nie udało się wyprzeć nieprzyjaciela. Grupa wschodnia nie wzięła udziału w akcji z powodu spóźnienia, a dwie pozostałe zostały odparte przez dobrze zorganizowaną obronę.

Kolejną próbę zdobycia Szubina przygotowano już znacznie staranniej. Wzmocniono siłę uderzeniową większą liczbą powstańców wspartych artylerią i opanowano lub uszkodzono kluczowe mosty. Ponadto odcięto Niemcom możliwość ewentualnej pomocy z Nakła. 11 stycznia 1919 roku przeprowadzono szturm piechoty, dzięki któremu po włączeniu się oddziału odwodowego udało się opanować dworzec kolejowy. Niemcy nie zdołali wprowadzić do akcji pociągu pancernego. Późnym wieczorem miasto zostało zdobyte.

BP.

Foto, część za  itvszubin.pl , (tu również więcej zdjęć i opis całych uroczystości).

A tu informacja z TVP3

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top