Warszawa – Hołd mjr. „Łupaszce” i żołnierzom wileńskiej AK

W środę 27 listopada 2019 r. na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy Ścianie Śmierci zostanie odsłonięta tablica poświęcona zamordowanym w 1951 r. na Rakowieckiej: ppłk Antoniemu Olechnowiczowi „Pohoreckiemu”, mjr Zygmuntowi Szendzielarzowi „Łupaszce”, ppor. Lucjanowi Minkiewiczowi „Wiktorowi” i kpt. Henrykowi Borowskiemu „Trzmielowi” – niezłomnym żołnierzom wileńskiej Armii Krajowej.
Uroczystość poprzedzi Msza św. o godz. 16.00, którą odprawi ks. Tomasz Trzaska oraz wykład historyka Tomasza Łabuszewskiego o mjr. Zygmuncie Szendzielarzu „Łupaszce” i żołnierzach wileńskiej AK. Odsłonięcie tablicy przez panią Lidię Lwow-Eberle planowane jest na godz. 17.30.
Inicjatorem pamiątkowej tablicy jest Wileńsko-Nowogrodzki Okręg Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, której prezesem jest Kazimierz Krajewski.

Natomiast inicjatorem i darczyńcą Ryngrafu jesteśmy MY Bydgoscy Patrioci!

Tak tworzy się historia. Jesteśmy dumni, że wykonany przez jednego z NAS (Darasa) i podarowany Panu Dyrektorowi Jackowi Pawłowiczowi w dniu 11 listopada 2019 roku Ryngraf z Matką Boską Ostrobramską, tą samą którą na sercu nosili Żołnierze Łupaszki został umieszczony pod tablicą upamiętniająca Naszych Bohaterów!

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!

W imieniu Dyrekcji Muzeum serdecznie zapraszamy na ta wspaniałą uroczystość !!!

BP.

 

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top