Kolejne miejsce na mapie Powstania Wielkopolskiego to Szubin. To w tym mieście w sobotę 11 stycznia 2025r. miały miejsce obchody 106 rocznicy “Bitwy o Szubin”.
Na uroczystościach tych nie mogło zabraknąć Bydgoskich Patriotów.
Główną i najważniejszą częścią obchodów było oddanie hołdu Bohaterskim Powstańcom Wielkopolskim na cmentarzu parafialnym przy Pomniku-Mogile, gdzie spoczywają polegli w walkach o Szubin Powstańcy. Uroczystą oprawę wydarzenia zapewniła wystawiona warta i przybyłe poczty sztandarowe.
Uroczystości rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania Polskiego Hymnu Państwowego.
Następnie głos zabrała przedstawicielka rodziny Powstańca Wielkopolskiego, który brał udział w walkach o Szubin. Kolejnym prelegentem był prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, który przedstawił krótki rys historyczny zmagań o Szubin. Do zebranych przemawiali również dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej dr Kamila Czechowska i burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski.
Po zakończeniu przemówień przybyłe na uroczystości delegacje i mieszkańcy Szubina złożyli wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pamięci.
Modlitwę w intencji Powstańców Wielkopolskich zmówił ks. dziekan Tadeusz Lesiński.
Na zakończenie odśpiewano Rotę.
Następnie uczestnicy obchodów udali się do Muzeum Ziemi Szubińskiej, gdzie młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szubinie zaprezentowała słowno-muzyczny program artystyczny, po którym wyświetlony został film pt. “Niech się Polska przyśni Tobie…” o poległym pod Szubinem w dniu 11 stycznia 1919 r. st. strz. Piotrze Mocku z Mosiny przygotowany przez Stowarzyszenie SAMI SWOI Niepełnosprawni z Mosiny. Kolejnym punktem tegorocznych obchodów była możliwość obejrzenia wystawy pt. „Dzień po dniu. Powstanie Wielkopolskie na Pałukach i Krajnie”
Warto wspomnieć, że Szubinianie w 1938 roku uhonorowali Powstańców monumentalnym pomnikiem, który niestety już rok później został zniszczony przez niemieckich barbarzyńców, którzy nie mogli znieść postumentu przypominającego, że 20 lat wcześniej dostali osty łomot i musieli brać nogi za pas. Replika Pomnika Mogiły Powstańców Wielkopolskich została odsłonięta w roku 2020.
POTRAFIMY ZWYCIĘŻAĆ! – CZEŚĆ i CHWAŁA POWSTAŃCOM!
SBP
Pierwsza akcja zbrojna doprowadziła do szybkiego zajęcia miasta przez powstańców na początku stycznia 1919 roku, jednak nie udało się utrzymać miasta. W wyniku utraty kluczowej pozycji postanowiono je odbić. Przygotowane uderzenie nastąpiło 8 stycznia 1919 roku. Atak poprowadzono z trzech kierunków: od strony Żnina, od wschodu i zachodu. Powstańcy dysponowali łącznie 550 ludźmi i mieli przewagę liczebną nad 380 Niemcami, którzy jednak posiadali dwa działa ułatwiające obronę miasta. Z uwagi na ewidentne braki w koordynacji działań prowadzonych z różnych stron, nie udało się wyprzeć nieprzyjaciela. Grupa wschodnia nie wzięła udziału w akcji z powodu spóźnienia, a dwie pozostałe zostały odparte przez dobrze zorganizowaną obronę.
Kolejną próbę zdobycia Szubina przygotowano już znacznie staranniej. Wzmocniono siłę uderzeniową większą liczbą powstańców wspartych artylerią i opanowano lub uszkodzono kluczowe mosty. Ponadto odcięto Niemcom możliwość ewentualnej pomocy z Nakła. 11 stycznia 1919 roku przeprowadzono szturm piechoty, dzięki któremu po włączeniu się oddziału odwodowego udało się opanować dworzec kolejowy. Niemcy nie zdołali wprowadzić do akcji pociągu pancernego. Późnym wieczorem miasto zostało zdobyte.
Opublikuj w mediach społecznościowych