Roman Dmowski – 86 Rocznica Śmierci

  • Edytuj Kolumna
 
 

2 stycznia 1939 r. w Drozdowie na Podlasiu zmarł po ciężkiej chorobie Roman Dmowski – polityk, wybitny mąż stanu, orędownik idei narodowej i polskiego nacjonalizmu, pisarz, publicysta, Ojciec Niepodległej…. Architekt Polski.

Roman Dmowski całe życie poświęcił działaniom na rzecz odzyskania przez Polskę suwerenności i umacniania jej. Najpierw w czasie zaborów jako współtwórca i przywódca ruchu narodowego, a w czasie I wojny światowej prezes zalążka rządu polskiego – Komitetu Narodowego Polskiego. Swoją misję kontynuował po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, będąc od 1919 r. polskim delegatem na
konferencję pokojową w Paryżu, gdzie dokładał wszelkich starań o uzyskanie dla odradzającego się państwa jak najkorzystniejszego przebiegu granic. W dwudziestoleciu międzywojennym piastował funkcję ministra spraw zagranicznych i posła, nadal angażując się w rozwój ruchu narodowego, a także w działalność publicystyczną.

Spotykamy się pod tablicą pamiątkową Architekta Polski (ul. Jagiellońskiej 9 w Bydgoszczy) o godz. 18:00 by oddać należny mu Hołd.
SBP.

W czwartkowy wieczór (18:00) spotkaliśmy się pod pamiątkową tablicą przy ul. Jagiellońskiej 9 by zapalić światełko pamięci i pokłonić się temu wielkiemu Polakowi. Spotkanie rozpoczął Prezes Stowarzyszenia Bydgoscy Patrioci Kolega Tomasz Kłopocki, przywitał on wszystkich przybyłych oraz przedstawił sylwetkę naszego Bohatera. Następnie Zapaliliśmy znicze a na zakończenie odśpiewaliśmy wspólnie hymn państwowy. Dlaczego tam byliśmy?

Odpowiedź na to pytanie jest  oczywista. Jesteśmy Polakami i mamy obowiązki Polskie. Jednym z tych obowiązków jest Pamięć, pamięć o ważnych wydarzeniach w historii naszego narodu i ważnych postaciach, które swoim życiem zasłużyły na szacunek kolejnych pokoleń.

Niewątpliwie taką postacią jest Roman Dmowski, nie kto inny jak on, który cały swój wysiłek włożył w działalność na rzecz Naszej Ojczyzny, w to by jak Fenix powstała z popiołów do Wielkości. Z jego dzieł i myśli czerpały i czerpią kolejne pokolenia, dla których Polska była i jest zbiorowym obowiązkiem. Warto o tym pamiętać, warto wracać do dzieł Dmowskiego, Warto każdego dnia wcielać wyczytane tam myśli w  życie, ku chwale Wielkiej Polski.

Nie zbudujesz trwałego i solidnego domu bez mocnych fundamentów. Tak samo jest z Narodem i z lokalną społecznością. Nie zafunkcjonują one bez solidnych ideowych podstaw. Bez czytelnych zasad i honorowego postępowania nie przetrwa nawet najmniejsza społeczność. Działajmy każdego dnia wypełniając testament Dmowskiego.

Hymn Polski

SBP

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top