75 Rocznica Śmierci Burego i Olejniczaka

30 grudnia 1949 roku, Białystok i Bydgoszcz
Szybkie bicie serca… zimna lufa pistoletu przy potylicy… trzask odbezpieczanego zamka… huk wystrzału… a po nim cisza i już nic…

To było ziarno.. które dzisiaj daje plon, tym plonem jesteśmy MY wszyscy, którzy w tym dniu składają hołd Wielkim Polskim Bohaterom… którzy nie godząc się na komunistyczną Polskę poświęcili wszystko co mieli najcenniejszego, żeby się tej rzeczywistości przeciwstawić. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!

 

30 grudnia 75 lat po tych wydarzeniach spotkaliśmy się na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej … to tu w Panteonie Żołnierzy Wyklętych spoczywa Marian Olejniczak, a po drugiej stronie na naszej “bydgoskiej Łączce” swój krzyż pamięci ma Kapitan Romuald Rajs ps. BURY.

Uroczystości rozpoczął Prezes Stowarzyszenia Bydgoscy Patrioci, który przywitał wszystkich przybyłych. Następnie Koleżanka Wiktoria Kłopocka zaśpiewała piosenkę Czerwonych Gitar “Biały Krzyż”. Kiedy zamilkły ostatnie akordy tego pięknego utworu ponownie głos zabrał Kolega Prezes, który przedstawił w telegraficznym skrócie życiorys Mariana Olejniczaka, naszego lokalnego Żołnierza Wyklętego. Następnie Koleżanka Wiktoria przeczytała ostatni list Mariana Olejniczaka, pisany tuż przed śmiercią w więziennej celi do Matki…

Kiedy ucichły te przejmujące słowa z głośników poleciał utwór o Kapitanie BURYM…. z rockowym pazurem wykrzyczane słowa… KTO SIĘ BOI ŚMIERCI? – WYSTĄP!!!.

Następnie głos zabrał Syn Kapitana BUREGO, Romuald Rajs, przedstawił on pokrótce wojenną historię swojego Ojca i podziękował za organizację uroczystości i pozdrowił przybyłych życząc nam wszystkim dobrego Nowego Roku i żeby zmieniło się to o czym wszyscy wiemy, że zmienić się powinno.

Kiedy zabrzmiały pierwsze wersy recytowanego przez Jerzego Zelnika wiersza Zbigniewa Herberta “Przesłanie Pana Cogito” pod krzyżem Kapitana Romualda Rajsa Burego i na mogile Mariana Olejniczaka złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.

Ostatnikm akordem uroczystości było odśpiewanie Hymnu Państwowego w oprawie pirotechnicznej.

Dziękujemy wszystkim przybyłym na uroczystości zorganizowane przez nasze Stowarzyszenie. 

CZEŚĆ i CHWAŁA BOHATEROM!!!

SBP.

grudnia
“Marian Olejniczak – urodzony w 1926 roku w Wysogotówku w powiecie Jarocin. Podczas okupacji przebywał w Bydgoszczy, za namową ojca od 1942 roku został łącznikiem w AK. Powojenne represje UB wobec rodziny spowodowały w nim bardzo radykalną postawę antykomunistyczną. W 1945 roku był 5 miesięcy więziony przez UB. W1946 roku podjął naukę w LO nr 1 w Bydgoszczy, tam poznał Stanisława Kamińskiego „Młota”, który wciągnął go do antykomunistycznej grupy zbrojnej. Brał udział w akcjach przeciw bezpiece i władzy komunistycznej, uczestniczył w rekwizycjach w sklepach państwowych, zdobytą żywność i pieniądze przekazywano ukrywającym się akowcom.
Aresztowany w 1949 roku, po długim śledztwie został skazany na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Bydgoszczy. Uznano go winnym, „że od czerwca 1946 do kwietnia 1949 roku w Bydgoszczy i na terenie województwa pomorskiego był czynnym członkiem związku przestępczego występującego pod nazwą „Armia Krajowa”, mającego na celu zmianę przemocą istniejącego ustroju państwa  polskiego”. Wyrok wykonano 30 grudnia 1949 roku, pochowany potajemnie na cmentarzu komunalnym w Bydgoszczy.”
W dniu 12.07.2021 r. został ekshumowany a w dniu 08.03.2023r. ogłoszona została jego nota identyfikacyjna. W dniu 27.09.2024 odbył się uroczysty pogrzeb państwowy. Marian Olejniczak został pochowany w Panteonie Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy.

 

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top