Bydgoscy Patrioci wraz z innymi środowiskami patriotycznymi i kibicami Bydgoskiego Zawiszy jak co roku w noc z 12 na 13 grudnia spotkali się pod dawną siedzibą Solidarności na ul. Stary Port 5, aby upamiętnić ofiary komunistycznego reżimu i przypomnieć haniebne wydarzenie w historii naszego Narodu jakim było wprowadzenie stanu wojennego. Krok ten był jawnym aktem wypowiedzenia wojny polskiemu społeczeństwu. Komuniści mieli narzędzie, które umożliwiło im definitywnie zdusić rodzącego się ducha wolności… po karnawale euforii i nadziei nastąpiły czarne dni zniewolenia …
Uroczystości rozpoczęło odtworzenie archiwalnego materiału filmowego z pamiętnym przemówieniem generała wojciech jaruzelskiego, w którym to poinformował Polaków o wprowadzeniu Stanu Wojennego. Słowa tego co się wśliznął w święty mundur polski zwizualizowane zostały scenami ze stanu wojennego.
Kolejnym materiałem filmowym był klip video z piosenką zespołu Honor “Ulice Grudnia”. Jako tło utworów wyświetlone zostały materiały filmowe z okresu stanu wojennego dokumentujące tamte wydarzenia.
Następnie poprosiliśmy o parę słów świadków tamtych tragicznych wydarzeń. W tym momencie nastąpiła awaria zasilania i ucichło nagłośnienie i oświetlenie. Część ekipy podjęła desperacką próbę reanimowania agregatu. Dzięki przenośnej “szczekaczce” mogliśmy dalej kontynuować wydarzenie. Głos zabrał Jan Raczycki, prezes Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w PRL. Podkreślił konieczność przekazywania młodym pokoleniom prawdy o tamtych dniach. Haniebnym nazwał przywrócenie wysokich emerytur ówczesnym oprawcom. Zabójca księdza Popiełuszki ma dziś znów emeryturę w wysokości kilkunastu tysięcy. Dostało się też obecnie rządzącej koalicji “13 grudnia” oraz unii europejskiej…
…i stał się cód, agregat zaczął pracować prawidłowo, wróciło zasilanie obraz i dźwięk. Kolejny punkt programu mógł zostać zrealizowany. Była to piosenka “Ojczyzno Ma”, którą wykonała Wiktoria Kłopocka, a zebrani uczestnicy uroczystości wtórowali młodej artystce.
Przyszedł czas na główny punkt programu. Z głośników usłyszeliśmy dźwięki demonstracji, syreny milicyjne, okrzyki protestujących i wezwania do rozejścia się.
Z megafonu rozległ się komunikat Milicji Obywatelskiej, nakazujący rozejście się demonstrantów, poleciały w górę ulotki, milicjanci rozpoczęli pacyfikację zgromadzenia.
W obłokach dymu rozświetlanych stroboskopami i niebieskimi błyskami zebrani obejrzeli krótką inscenizację wydarzeń z tamtych lat.
Następnie z głośników popłynęły dźwięki utworu, w którym Norbert “Smoła Smoliński” jednoznacznie wskazał kim był i jak powinien być traktowany generał w okularach (“tyś co się wśliznął w święty mundur polski”).
Ostatnim akordem obchodów zorganizowanych przez Bydgoskich Patriotów było wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego.
Uroczystości powoli dobiegały końca, zebrani złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą i zapalili światełko pamięci dla wszystkich tych, którzy przeciwstawili się komunistycznym bandytom.
W dniu 13 grudnia wprowadzony został Stan Wojenny, który był bezprawnym, komunistycznym aktem przemocy wobec narodu polskiego. Tego dnia zaczęły się masowe aresztowania i internowania działaczy niepodległościowego podziemia, na ulicach pojawiły się patrole wojska i milicji, wyjechały czołgi, wprowadzono godzinę milicyjną, a na wjazdach do miast wystawiono patrole, które kontrolowały przepływ osób i pojazdów. Przejazd z jednego do drugiego województwa był możliwy tylko na podstawie specjalnych przepustek. W szkołach przerwano lekcje, wprowadzono zakaz zgromadzeń i wieców. Strajki zostały brutalnie spacyfikowane, na Wybrzeżu i w śląskich kopalniach doszło do użycia broni przez oddziały milicji. Symbolem krwawych wydarzeń tamtego okresu jest pacyfikacja kopalni ,,Wujek”, gdzie zginęło 9 górników, a kilkudziesięciu zostało rannych. Ile dokładnie ofiar pochłonął Stan Wojenny nie wiadomo do dzisiaj. Należy pamiętać, że żaden z przywódców komunistycznych bandytów, którzy wydawali rozkazy, nigdy nie zostali osądzeni i skazani.
PRECZ Z KOMUNĄ!!!
BP.
Opublikuj w mediach społecznościowych