Dnia 1 Września roku pamiętnego… 84 Rocznica Napaści Niemiec na Polskę

Pierwszy Września to dla każdego Polaka Patrioty dzień szczególny, o którym należy pamiętać i o którym należy ciągle przypominać. Tego dnia o godzinie 4:40 od napaści Niemiec na Polskę rozpoczęła się najkrwawsza i najokrutniejsza z wojen jakie widziała ludzkość. Wojna, która pochłonęła miliony istnień, doprowadziła do zniszczenia setek miast i wsi i pozostawiła spustoszenie, którego skutki w naszej ojczyźnie odczuwamy do dnia dzisiejszego. Trzeba o tym dniu przypominać, by nigdy więcej taki dzień się nie powtórzył.

Bydgoscy Patrioci już tradycyjnie w tym dniu zebrali się o świcie przy Skwerze 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich, by o godzinie 4:40 złożyć hołd żołnierzom i cywilnym ofiarom II wojny światowej.

4:40… z głośnika płyną słowa modlitwy… “Panie Boże Wszechmogący, daj nam siłę i moc wytrwania w walce o Polskę,
której poświęcamy nasze życie…”

… chwilę później rozlega się oryginalny komunikat radiowy z września 1939 roku …

“A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie, publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory, weszliśmy w okres wojny. Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa!”

Następnie zaprezentowany został krótki spot informacyjny dot. wydarzeń z pierwszych minut II Wojny Światowej. W telegraficznym skrócie przedstawiona została chronologia pierwszych wojennych wydarzeń, począwszy od niemieckiego nalotu na mosty w Tczewie, poprzez bestialskie bombardowanie pogrążonego we śnie Wielunia  i ostrzału Westerplatte przez niemiecki pancernik Schleswig-Holstein. Materiał ten przygotowany na podstawie serialu „Wrzesień 1939″, gdzie Pan Paweł Śliwiński w bardzo ciekawy sposób przybliża widzom tamte wydarzenia (warto obejrzeć cały serial). Na zakończenie tej części uroczystości przy wtórze dźwięku syreny alarmowej usłyszeliśmy odgłosy bombardowań i wybuchów, co przeniosło nas w czasie do tamtych strasznych dni…

Następnie usłyszeliśmy doniosły utwór pt. Pieśń o Żołnierzach z Westerplatte w wykonaniu zespołu Forteca. Kiedy umilkły ostatnie dźwięki pieśni stworzonej do słów wiersza K.I. Gałczyńskiego, zebrani uczcili ofiary II Wojny Światowej minutą ciszy.

Następnie Kolega Radek zaintonował hasło: BOHATERSKIM OBROŃCOM NASZYCH GRANIC, CYWILNYM OFIAROM I POLSKIM ŻOŁNIERZOM WALCZĄCYM NA WSZYSTKICH FRONTACH  II WOJNY ŚWIATOWEJ” na co zebrani trzykrotnie odkrzyknęli “CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!”

Ostatnim punktem uroczystości przy Skwerze 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich było zapalenie pod pomnikami światełek pamięci i wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego.

To nie był jeszcze koniec obchodów 82 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej zorganizowanych przez Bydgoskich Patriotów. Ze skweru udaliśmy się na cmentarz przy ulicy Kcyńskiej, gdzie na mogile zbiorowej ofiar bombardowania Bydgoszczy złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy światełka pamięci. Warto w tym miejscu wspomnieć, że tylko dzięki naszym staraniom mogiła ta, przeznaczona przez zarządcę cmentarza do likwidacji, nadal daje świadectwo tamtych wydarzeń.

Na zakończenie uroczystości udaliśmy się na kwaterę września 1939 by w świetle rac i stroboskopów podziękować za przelaną na ołtarzu Ojczyzny krew.

Tak zakończyły się nasze uroczystości… dzień budził się do życia, a w głowach zaświtał kolejny plan.

Jeszcze Polska Nie Zginęła Kiedy My Żyjemy!

BP.

Warto jeszcze wspomnieć, że obchody 1 września, Bydgoscy Patrioci rozpoczęli już tradycyjnie w dniu 28. sierpnia, kiedy to podczas wyjazdu do Gdańska na uroczystości rocznicowe śmierci Inki i Zagończyka, zamordowanych przez komunistycznych oprawców, odwiedziliśmy Westerplatte by pokłonić się Bohaterskim Żołnierzom. O naszym wyjeździe można przeczytać tu: Byliśmy u Inki i Zagończyka

 

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top