Major “Ogień”

2023.02.22

W 76 rocznicę śmierci Majora Józefa Kurasia ps. “Ogień” postanowiliśmy uczcić, podobnie jak w zeszłym roku, w miejscu dla naszego Bohatera szczególnym. Wraz z grupą Przyjaciół z Warszawy i Dzierżoniowa wyruszyliśmy na szlak, by ponownie zdobyć Turbacz w Gorcach. To tam nieopodal szczytu znajduje się pomnik poświęcony Majorowi i jego podkomendnym, którzy na ołtarzu Wolnej i Niepodległej Ojczyzny położyli swoje zdrowie i życie.

 

Nasza wędrówka zimowym szlakiem była hołdem złożonym dowódcy Zgrupowania Partyzanckiego “Błyskawica”.  To tam pod Turbaczem 13 kwietnia 1945 r. przeprowadził odprawę swoich byłych podkomendnych, zapowiadając walkę przeciw ZSRR i komunistom.

walkę musimy zacząć od początku i teraz będziemy się bić za Polskę bez komunistów”.

„Ogień” nigdy nie wierzył w zapewnienia UB i nie zamierzał się ujawniać w ramach ogłaszanych amnestii. W swoim liście do UB pisał:

„Sprawa złożenia broni: jako Polak i stary partyzant oświadczam: wytrwam do końca na swoim stanowisku”Tak mi dopomóż Bóg”. Zdrajcą nie byłem i nie będę […] Daremne wasze trudy, mozoły i najrozmaitsze podstępy. Gwarancje wolności wydajecie więźniom, których katujecie jak
barbarzyńcy. Wstyd i hańba. Swoim postępowaniem doprowadzacie do zguby samych siebie…”.

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top