Gen. August Emil Fieldorf “Nil”

2023.02.24

Przeddzień 70 rocznicy śmierci Gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. “NIL” postanowiliśmy przypomnieć postać tego wielkiego Bohatera. W tym celu udaliśmy się do bydgoskiego Fordonu, gdzie na ulicy jego imienia (i nie tylko) zorganizowaliśmy akcję plakatowania.

Portret GENERAŁA z napisem “ZAMORDOWANY PRZEZ KOMUNISTÓW” miał skłonić do myślenia i zainteresować przechodniów, w tym uczniów (przy ul. Gen. Fieldorfa mieszczą się 3 szkoły) historią tego Człowieka.

24 lutego 1953 r. w więzieniu mokotowskim zamordowano jednego z największych bohaterów walk o wolność Polaków w XX w. – gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. “NIL”, organizatora i dowódcę Kedywu AK.

Na „Nilu”, oficerze Wojska Polskiego, komuniści wykonali haniebną karę powieszenia, wydaną wcześniej i zatwierdzoną przez zbrodnicze struktury PRL.

Gen. August Emil Fieldorf był najwyższym rangą żołnierzem AK, który padł ofiarą zbrodni sądowej okresu stalinowskiego.

Komunistyczny oprawca, Pułkownik Julia Brystygierowa, była dyrektor Departamentu V i III MBP, powiedziała o GENERALE:

„To był człowiek nie do złamania. Mimo to mógł żyć. Ale moi koledzy nie wytrzymali. Im się bardzo spieszyło. […] Zagrali z generałem w otwarte karty. Wiedzieli, że taki fachman jak »Nil« nie da się wykorzystać w ciemno. […] Gdy Fieldorf zdecydowanie odrzucił propozycję współpracy, sprawa stała się groźna dla bezpieczeństwa ludzi biorących udział w grze. W pewnym momencie »Nil« wiedział za dużo, aby żyć. Musiał umrzeć. Pozostało tylko uzgodnić szczegóły, w jaki sposób usunąć generała z tego świata”.

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top