Piotr Bartoszcze

2023.02.07

39 lat temu w niewyjaśnionych okolicznościach zginął Piotr Bartoszcze, działacz rolniczej „Solidarności” na Kujawach.

Piotr Bartoszcze prowadził konspiracyjną działalność opozycyjną. Zajmował się wydawaniem i kolportowaniem podziemnego pisma „Żywią i Bronią”. Został zamordowany między 7 a 8 lutego 1984 roku prawdopodobnie przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

Po rozwiezieniu swoją Syreną Bosto kolejnych numerów „Żywią i Bronią” nie dotarł do domu. Następnego dnia rano jego uszkodzony samochód znalazł jeden z sąsiadów i powiadomił rodzinę. Dzień później ciało Piotra ze śladami bicia i duszenia odnaleziono w studzience melioracyjnej. Śledztwo w sprawie jego śmierci prowadzono w 1984 roku oraz wznowione w 1990 roku umarzano. Dopiero w 2017 roku Instytut Pamięci Narodowej potwierdził zabójstwo wskazując na duże prawdopodobieństwo mordu politycznego.

Grób Piotra Bartoszcze znajduje się na cmentarzu przy ul. Libelta w Inowrocławiu. W 39. rocznicę śmierci pierwszego męczennika rolniczej „Solidarności”, jak obecnie mówi się o opozycjoniście, hołd oddały mu liczne delegacje organizacji rolniczych i społecznych. Przybyli tam także wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, wójt gminy Inowrocław Tadeusz Kacprzak i przedstawiciel samorządu powiatu inowrocławskiego.

Byliśmy również MY – Bydgoscy Patrioci!

BP.

Komunikat IPN – Piotr Bartoszcze

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top