Bydgoszczanom pokłon niski…

10.10.2022

(za Fundacja im. Janusza Kurtyki)

10.10.1939 Niemcy przeprowadzili pierwszą egzekucję w “Dolinie Śmierci” w Bydgoszczy.

Świadek:„ Widziałem, jak 2 samochody zajechały-wyładowano ok.100 Polaków. Usłyszałem salwy karabinów maszynowych i ręcznych. Słychać było jęki rannych i umierających”

10 października to w historii Bydgoszczy bardzo ważna data, to właśnie dlatego w poniedziałkowy wieczór spotykaliśmy się w Dolinie Śmierci na bydgoskim Fordonie by oddać hołd pomordowanym przez Niemców w 1939 roku obywatelom naszego Miasta.

 

To tu niemieccy oprawcy zwozili bydgoszczan aby w pięknych okolicznościach przyrody, z dala od ludzkich oczu… oddać się żądzy mordowania… to tu nad dołami śmierci stali bezbronni cywile, kobiety i mężczyźni… elita miasta Bydgoszczy. Jeden za drugim tracili życie nauczyciele, architekci, adwokaci, urzędnicy, rzemieślnicy, kupcy, rolnicy i robotnicy…

Niemcy wierzyli, że zabijając elitę narodu zapewnią sobie wieczne panowanie nad “ciemnym ludem”…. coś im jednak nie wyszło i na popiołach tejże elity wyrosły nowe pokolenia, które pamiętają zbrodnie naszych zachodnich sąsiadów. Pamiętają i czczą niewinne ofiary totalitarnego systemu.

Oni ginęli za to, ze byli Polakami… a My, jak co roku przychodzimy tu by oddać im wszystkim hołd, bo tak trzeba!!!

Zapaliliśmy światełka pamięci i race… pod pomnikiem złożyliśmy kwiaty od naszej Pani Zosi.

Dziękujemy wszystkim obecnym, którzy poświęcili swój czas by wspólnie uczcić ten dzień.

… i tylko żal, że mimo upływu tylu lat, na pomniku ciągle widnieje napis informujący, że mordu na bydgoszczanach dokonali hitlerowcy… a to przecież byli Niemcy….

BP.

 

 

 

 

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top