38 razy na śmierć skazany

Nasz Narodowy kalendarz utkany jest z życiorysów Najlepszych Synów Tej Ziemi i przesiąknięty ich krwią przelaną za Wolną Polskę. Niemal każdy dzień odznacza się piętnem śmierci zadanej Naszym Bohaterom przez komunistycznych oprawców. Jeszcze nie minął czas zadumy po rocznicy śmierci por. Leona Taraszkiewicza ps. „Jastrząb” (1925.05.13 – 1947.01.03) a to już kolejna tragiczna rocznica….

“Raz im nie wystarczyło… czerwoni bandyci musieli dać ujście swej rozjuszonej nienawiści do Żołnierza Powstania Antykomunistycznego, sierżanta Wiktora Stryjewskiego ps. “Cacko” skazując go na 38-krotną karę śmierci. Katom w togach przewodniczył mjr Mieczysław Widaj, a Bohatera oskarżał ppłk Jerzy Tremera.
Czy wyobrażali sobie, że zabijają go po wielokroć, raz za razem, w furii, za jego pragnienie Polski wolnej od komunistycznego zła?
18 stycznia 1951 roku w Warszawie, w więzieniu mokotowskim, o godzinie 20.20, sierżant “Cacko”, Żołnierz Ruchu Oporu Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, został zamordowany przez czerwonych zbrodniarzy… tylko raz…”

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROWI!

BP.

więcej o naszym Bohaterze można przeczytać tu:

Sierż. Wiktor Wacław Stryjewski ps. „Cacko”

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top