Stan Wojenny

 

2021.12.13

Bydgoscy Patrioci wraz z innymi środowiskami patriotycznymi i kibicami Bydgoskiego Zawiszy jak co roku w noc z 12 na 13 grudnia spotkali się pod dawną siedzibą Solidarności, aby upamiętnić wydarzenia z 1981r. i ofiary komunistycznego reżimu.

Uroczystości rozpoczęły przemowy świadków tamtych wydarzeń a następnie na ścianie budynku wyświetlony został materiał filmowy z przemówieniem generała wojciech jaruzelskiego, w którym to poinformował on Polaków o wprowadzeniu Stanu Wojennego.

Następnie z głośników popłynęły dźwięki utworu, w którym Norbert “Smoła Smoliński” jednoznacznie wskazał kim był i jak powinien być traktowany generał w okularach (“tyś co się wśliznął w święty mundur polski”).

Kolejną piosenką był utwór zespołu Honor “Ulice Grudnia”. Jako tło utworów wyświetlone zostały materiały filmowe z okresu stanu wojennego przedstawiający tamte wydarzenia.

Kiedy zamilkły ostatnie dźwięki nastał kulminacyjny punkt uroczystości… z głośników popłynęły pierwsze takty piosenki “Idą Pancry na Wujek” w wykonaniu Norberta “Smoły” Smolińskiego. rozległy się syreny a grupa protestujących zaczęła wznosić okrzyki przeciwko “władzy ludowej”. Z megafonu rozległ się komunikat Milicji Obywatelskiej, nakazujący rozejście się demonstrantów, poleciały w górę ulotki, na gwizdek dowódcy grupa milicjantów rozpoczęła pacyfikację zgromadzenia. W obłokach dymu rozświetlanych stroboskopami i niebieskim kogutem zebrani obejrzeli krótką inscenizację wydarzeń z tamtych lat.

Kolejnym punktem programu było wspólne odśpiewanie utworu jakże ważnego dla każdego Polaka a mianowicie pieśni “Ojczyzno Ma”

Tekst utworu został wyświetlony na ścianie budynku co pozwoliło na godne jego wykonanie.

Uroczystości powoli dobiegały końca, zebrani złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą i zapalili światełko pamięci dla wszystkich tych, którzy przeciwstawili się komunistycznym bandytom.

Ostatnim akordem obchodów zorganizowanych przez Bydgoskich Patriotów było wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas i przybyli na te uroczystości dając świadectwo swojej pamięci o tamtych wydarzeniach i ich uczestnikach.

W dniu 13 grudnia wprowadzony został Stan Wojenny, który był bezprawnym, komunistycznym aktem przemocy wobec narodu polskiego. Tego dnia zaczęły się masowe aresztowania i internowania działaczy niepodległościowego podziemia, na ulicach pojawiły się patrole wojska i milicji, wyjechały czołgi, wprowadzono godzinę milicyjną, a na wjazdach do miast wystawiono patrole, które kontrolowały przepływ osób i pojazdów. Przejazd z jednego do drugiego województwa był możliwy tylko na podstawie specjalnych przepustek. W szkołach przerwano lekcje, wprowadzono zakaz zgromadzeń i wieców. Strajki zostały brutalnie spacyfikowane, na Wybrzeżu i w śląskich kopalniach doszło do użycia broni przez oddziały milicji. Symbolem krwawych wydarzeń tamtego okresu jest pacyfikacja kopalni ,,Wujek”, gdzie zginęło 9 górników, a kilkudziesięciu zostało rannych. Ile dokładnie ofiar pochłonął Stan Wojenny nie wiadomo do dzisiaj. Należy pamiętać, że żaden z przywódców komunistycznych bandytów, którzy wydawali rozkazy, nigdy nie zostali osądzeni i skazani.

PRECZ Z KOMUNĄ!!!

BP.

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top