Dnia 1 Września roku pamiętnego…

01.09.2021

Pierwszy Września to dla każdego Polaka Patrioty dzień szczególny, o którym należy pamiętać i o którym należy ciągle przypominać. Tego dnia o godzinie 4:40 od napaści Niemiec na Polskę rozpoczęła się najkrwawsza i najokrutniejsza z wojen jakie widziała ludzkość. Wojna, która pochłonęła miliony istnień, doprowadziła do zniszczenia setek miast i wsi i pozostawiła spustoszenie, którego skutki w naszej ojczyźnie odczuwamy do dnia dzisiejszego. Trzeba o tym dniu przypominać, by nigdy więcej taki dzień się nie powtórzył.

Bydgoscy Patrioci już tradycyjnie w tym dniu zebrali się o świcie przy Skwerze 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich, by o godzinie 4:40 złożyć hołd żołnierzom i cywilnym ofiarom II wojny światowej.

Pierwszym punktem obchodów była modlitwa za dusze wszystkich ofiar II Wojny Światowej, którą poprowadziła nasza Koleżanka Basia.

Następnie wysłuchaliśmy nagrania, prezentującego oryginalny komunikat radiowy z września 1939 nadany przez Polskie Radio, po którym zaprezentowana została w telegraficznym skrócie chronologia pierwszych wojennych wydarzeń, począwszy od niemieckiego nalotu na mosty w Tczewie, poprzez bestialskie bombardowanie pogrążonego we śnie Wielunia  i ostrzału Westerplatte przez niemiecki pancernik Schleswig-Holstein. Po tym wstępie przybyli na uroczystości, w świetle odpalonych stroboskopów, usłyszeli odgłosy bombardowań i wybuchów obrazujących ten straszny czas.

– Halo, halo, tu Warszawa i wszystkie rozgłośnie Polskiego Radia. Dziś rano o godzinie 5 minut 40 oddziały niemieckie przekroczyły granicę polską łamiąc pakt o nieagresji. Bombardowano szereg miast „A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory (…). Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa!”.

Kolejnym punktem uroczystości był tematyczny odczyt, który przygotował i zaprezentował  Kolega Timek, następnie usłyszeliśmy doniosły utwór pt. Pieśń o Żołnierzach z Westerplatte w wykonaniu zespołu Forteca. Kiedy umilkły ostatnie dźwięki pieśni stworzonej do słów wiersza K.I. Gałczyńskiego, zebrani uczcili ofiary II Wojny Światowej minutą ciszy.

Następnie Kolega Timek zaintonował hasło: BOHATERSKIM OBROŃCOM NASZYCH GRANIC, CYWILNYM OFIAROM I POLSKIM ŻOŁNIERZOM WALCZĄCYM NA WSZYSTKICH FRONTACH  II WOJNY ŚWIATOWEJ. na co zebrani trzykrotnie odkrzyknęli CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Ostatnim punktem uroczystości przy Skwerze 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich było zapalenie pod pomnikami światełek pamięci i wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego.

Jednakże nie był to koniec obchodów 82 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej zorganizowanych przez Bydgoskich Patriotów. Ze skweru udaliśmy się na cmentarz przy ulicy Kcyńskiej, gdzie na mogile zbiorowej ofiar bombardowania Bydgoszczy złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy światełka pamięci. Warto w tym miejscu wspomnieć, że tylko dzięki naszym staraniom mogiła ta, przeznaczona przez zarządcę cmentarza do likwidacji, nadal daje świadectwo tamtych wydarzeń.

Na zakończenie uroczystości udaliśmy się na kwaterę września 1939 by w świetle rac i stroboskopów podziękować za przelaną na ołtarzu Ojczyzny krew.

Warto jeszcze wspomnieć, że obchody 1 września, Bydgoscy Patrioci rozpoczęli już tradycyjnie w dniu 28. sierpnia, kiedy to podczas wyjazdu do Gdańska na uroczystości rocznicowe śmierci Inki i Zagończyka, zamordowanych przez komunistycznych oprawców, odwiedziliśmy Westerplatte by pokłonić się Bohaterskim Żołnierzom. O naszym wyjeździe można przeczytać tu.

BP

 Materiał Filmowy

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top