Żołnierze Wyklęci!

01.03.2021r.

Ważne, najważniejsze święto w kalendarzu Bydgoskiego Patrioty. Na ten dzień czekamy i przygotowujemy się cały rok. Nasza ciężka praca to nic w porównaniu z tym jaki wysiłek ponieśli na swoich barkach ONI, stawiając opór komunistycznej zarazie. Są dla nas Bohaterami Najwyższego Formatu, dlatego szczególnie w dniu 1 Marca składamy im Hołd w sposób jaki najlepiej potrafimy.

08:00

UPAMIĘTNIENIE MIEJSC ZWIĄZANYCH Z ŻOŁNIERZAMI WYKLĘTYMI W BYDGOSZCZY

A

10:30

UPAMIĘTNIENIE ŻOŁNIERZA WYKLĘTEGO – Por. JÓZEFA TROJANA ps. “KRUK” na cmentarzu w Cielu.

12:30

ODSŁONIĘCIE BANERÓW POŚWIĘCONYCH BRYGADZIE ŚWIĘTOKRZYSKIEJ i 5 WILEŃSKIEJ BRYGADZIE ARMII KRAJOWEJ.

13:30

CMENTARZ KOMUNALNY PRZY UL. KCYŃSKIEJ 51 – w sobotę poprzedzająca święto, przygotowaliśmy inscenizację składającą się z baneru “Na tym cmentarzu komuniści zakopywali ofiary swoich zbrodni – Polskich Patriotów” oraz 21 krzyży z portretami Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego zamordowanych w Areszcie śledczym przy ul Wały Jagielońskie w Bydgoszczy i prawdopodobnie zakopanych w dołach śmierci na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej. W poniedziałek zapaliliśmy światełka pamięci na wszystkich mogiłach Bohaterów oraz na tych symbolicznych i przy dźwiękach partyzanckich piosenek w pirotechnicznej oprawie rozwinęliśmy transparent z napisem będącym wołaniem tych wszystkich , którzy nie maja jeszcze swoich grobów “NAS TEŻ ODSZUKAJCIE I GODNIE POCHOWAJCIE”. Dodatkowym upamiętnieniem była inscenizacja partyzanckiego biwaku przy ognisku.

Czterech Bohaterów otrzymało nowe portrety, które przymocowaliśmy do brzozowych krzyży.

 

16:00

KOŚCIÓŁ ŚW. ANDRZEJA BOBOLI W BYDGOSZCZY – PLAC KOŚCIELECKICH 7 – Przed uroczystą Maszą Świętą odprawianą w intencji Żołnierzy Wyklętych miała miejsce prezentacja dwóch Postaci, które w tym roku były Głównymi Bohaterami tego święta – Henryka Sika i Eugeniusza Torskiego. W uroczystej celebrze wzieli udział zaproszeni przez Nas członkowie rodzin ŚP. “Szakala” i “Tura” oraz “Osy”, który jako jeden z pierwszych wzniecił patriotyczny ogień w sercach kibiców. Byli też Kombatanci i zaproszeni Goście. Podczas nabożeństwa miało miejsce poświęcenie krzyży brzozowych, które wkrótce staną przy mogiłach tych żołnierzy. Po Mszy Świętej odbyła się uroczysta dekoracja zasłużonych za działalność na patriotyczną medalami kpt. Romualda Rajsa “BUREGO”.
Oprawę Mszy świętej poza wystrojem kościoła było wykonanie przez Wiktorię dwóch wspaniałych pieśni “Biały Krzyż” i “Ogień Biwaku”.

 

17:30

OBELISK PRZY ARESZCIE ŚLEDCZYM NA UL. WAŁY JAGIELLOŃSKIE 4  – Po zakończeniu Mszy Świętej przed kościołem miała miejsce, krótka inscenizacja pirotechniczna, ku czci Żołnierzy Wyklętych, po której zakończeniu, przy wtórze pieśni patriotycznych i okrzyków wyruszył z Placu Kościeleckich patriotyczny spacer z transparentami, biało-czerwonymi flagami i pochodniami.
Po dotarciu na miejsce, pod pomnikiem zostały złożone kwiaty i zapalone światełka pamięci. Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zakończyło odśpiewanie Hymnu Państwowego.

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się, by ten dzień był tak szczególnym, by godnie oddać hołd Naszym Bohaterom!

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

BP.

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top