ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM DO KOŃCA WIERNYM POLSCE

2020.12.21

W Bydgoszczy na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej, naszej “Łączce” ma powstać kwatera Żołnierzy Wyklętych – uczestników powstania antykomunistycznego w latach 1944-1963 więzionych, katowanych i zamordowanych przez komunistycznych oprawców. Cieszy nas to niezmiernie, że w końcu Ci Bohaterowie zostaną pochowani z należytymi honorami a miejsce ich doczesnego spoczynku będzie nie tylko kwaterami grobowymi ale również miejscem pamięci i czci tych ludzi i ich czynów.

Jak tylko dane nam było zapoznać się z projektem owego miejsca od razu naszą wątpliwość wzbudził jeden bardzo ważny szczegół, chodzi o treść napisu na krzyżu – pomniku, który zlokalizowany będzie w centralnym miejscu kwatery.

“ŻOŁNIERZOM NIEZŁOMNYM DO KOŃCA WIERNYM POLSCE”

Nasze stanowisko mogło być tylko jedno, należy zrobić wszystko aby doprowadzić do zmiany projektu i wprowadzić tam właściwą treść a mianowicie:

“ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM DO KOŃCA WIERNYM POLSCE”

Dlaczego tak uważamy, prezentowaliśmy głośno, za pośrednictwem mediów zarówno tych internetowych jak i podczas organizowanych przez nas uroczystości rocznicowych (np. 13 grudnia).

Postanowiliśmy iść za przydałem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koło Pomorskie i tak jak i Oni wystąpić pisemnie do Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Pana dr Jarosława Szarka z wnioskiem o dokonanie zmiany w w/w projekcie upamiętnienia.

Jak się okazało, z oficjalnym wystąpieniem, trochę się spóźniliśmy, gdyż chwilę po wysłaniu korespondencji dotarła do nas wiadomość, że Pan Prezes uznał zasadność wniosku ŚZŻAK – Koło Pomorskie i wydał decyzję wprowadzającą modyfikację napisu na krzyżu z “NIEZŁOMNYM” na “WYKLĘTYM”.

Panu Prezesowi IPN dziękujemy za zrozumienie tej ważkiej, dla środowisk patriotycznych sprawy.

Temat można uznać za zamknięty, jednakże w celu informacyjnym, zamieszczamy poniżej treść naszego wystąpienia.

CWP – ŚWO!

BP.

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top