74 Rocznica komunistycznego Mordu na Polskich Żołnierzach

W dniu 27 listopada przypada kolejna, już 74 rocznica śmierci trzech Naszych Bohaterów:
Tadeusza Ośko vel Wojciech Kossowski ps. „Sęp”, ppor. Armii Krajowej, WiN.
Floriana Dutkiewicza ps. „Jawor”, „Wiktor”, Powstańca Wielkopolskiego, st. sierż. WP, żołnierza Armii Krajowej.
Ludwika Augustyniaka pseud. „Cygan”, „Gustek”, Powstańca Wielkopolskiego, st. sierż. WP, żołnierza Armii Krajowej.

Ludzie Ci zostali aresztowani w kwietniu 1946 r. przez funkcjonariuszy Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego pod zarzutem współudziału w „zabójstwie milicjantów” w dniu 26 lutego 1945 r. podczas ucieczki aresztowanych żołnierzy AK.
30 września 1946 r. zostali skazani przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Bydgoszczy na karę śmierci, którą wykonano 27 listopada 1946 r. w Więzieniu Karno-Śledczym przy ul. Wały Jagiellońskie w Bydgoszczy. Szczątki Żołnierzy odnaleziono w czerwcu 2018 r. w trakcie prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN (przy udziale wolontariuszy Bydgoskich Patriotów) na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy.

W dniu 4 października 2018 roku Pałacu Prezydenckim w Warszawie wręczono noty identyfikacyjne ich rodzinom. Mija kolejny rok, kolejna rocznica ich śmierci z ręki komunistycznego oprawcy a MY ciągle czekamy na ich godny pochówek i upamiętnienie na naszej bydgoskiej Łączce. Ile to jeszcze potrwa, kolejne daty przemijają a ich kości leżą i wołają o szacunek! Są jednak jeszcze dzisiaj tacy, którzy im tego odmawiają. Będziemy o Nich walczyć, aż do zwycięstwa!

Aby oddać należny im hołd 27 listopada o godzinie 18:00 spotykamy się na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej, przy symbolicznym brzozowym krzyżu, który stoi w miejscu gdzie komuniści zakopali naszych Bohaterów. Ich tam już nie ma, ale MY będziemy, zapraszamy wszystkich Patriotów!

BP.

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top