Roman Dmowski we Włocławku

2020.01.11 – Włocławek

Na zaproszenie Kolegów z Kujawsko-Pomorskiej Brygady ONR udaliśmy się w sobotnie popołudnie do Włocławka, by współuczestniczyć w celebrze Mszy Świętej odprawianej w Kościele pw. św. Stanisława, w intencji ś.p. Romana Dmowskiego w 81 rocznicę jego śmierci, która przypadła 2 stycznia.

Kim dla Polaka – Patrioty, Narodowca i Nacjonalisty jest Roman Dmowski nie musimy tu chyba przypominać. Warto wspomnieć, że był jednym z twórców polskiej Niepodległości, był też twórcą formuły nowoczesnego polskiego patriotyzmu, czy nacjonalizmu. Był wizjonerem i pragmatykiem, Był Człowiekiem Wielkim. Dzisiaj takich Mężów Stanu już nie ma, co obserwujemy na naszym i nie tylko naszym podwórku, zarówno w polityce jak i innych instytucjach, które winny kształtować kręgosłup Narodu.

 

“Starania polityczne Dmowskiego nie polegały na budowaniu nienawiści do innych, a tworzeniu silnego i zorganizowanego społeczeństwa organicznego, miłującego to wszystko, z czego wyrastało od pokoleń. O miłości tej pisał, że powinna trwać w Polakach nie tylko w momentach triumfu i chwały, ale także w chwilach odnoszenia narodowych porażek, które wymagają poświęcenia ojczyźnie jeszcze większej troski. To człowiek, który nie tylko tchnął w masy ludowe myśl o znaczeniu polskości, nie tylko przyczynił się do stworzenia nowoczesnego państwa i nowożytnego narodu, ale też bez najmniejszych wątpliwości był jednym z najważniejszych architektów niepodległości. Znajomość życiorysu Romana Dmowskiego jest jednak wyłącznie zasobem wiedzy; orientacja w pismach, których jest autorem i zdolność do oceny polityki, jaką prowadził, to kompetencja intelektualna. Jednak tym, co najbardziej inspirujące i godne naśladowania, jest czerpanie ze zdeterminowanej postawy Romana Dmowskiego. To, co osiągnął dla wspólnoty i pokoleń udało się dzięki zdecydowaniu, wytrwałej pracy i ogromnej miłości do Narodu – niebędącej pustą frazą, a rzeczywistym oddaniem dla żywych, wzajemnie związanych ze sobą ludzi. Wszelka miłość zaś – zawsze znajduje swoje źródło u Boga.”

(za https://www.onr.com.pl)

Po uroczystej mszy świętej udaliśmy się na słodki poczęstunek przygotowany przez Koleżanki i Kolegów z ONR. Czas upłynął na miłych i konstruktywnych rozmowach. Pewne jest to, że mamy wiele wspólnego, co obliguje nas do wspólnych działań i wspierania się w różnych aspektach naszych działalności. Jesteśmy wdzięczni za życzliwe przyjęcie we Włocławku.

Po spotkaniu udaliśmy się na włocławską “Tamę” aby oddać hołd innemu Wielkiemu Polakowi Błogosławionemu Księdzu Jerzemu Popiełuszce. Bestialsko uprowadzonemu, katowanemu i wreszcie zamordowanemu 19 października 1984 roku przez komunistycznych bandytów z ministerstwa spraw wewnętrznych, działających na zlecenie kiszczaka i jaruzelskiego (zdaniem bolka (lecha wałęsy) zwanych “ludźmi honoru”).

BP.

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top