Pamiętajmy o Historii – 80 rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

27 września spotykamy się tradycyjnie na ul Mostowej w Bydgoszczy, przy Amfiteatrze w godzinach 16:00 – 18:00.

Walczymy niezłomnie o dobre imię i należny szacunek dla Żołnierzy Wyklętych. Tym razem nasz happening postanowiliśmy rozszerzyć o akcję informacyjną z okazji święta jakie przypada akurat w tym dniu. Chodzi o 80 rocznicę powołania Polskiego Państwa Podziemnego. Ten niecodzienny wytwór Polskiej myśli patriotycznej był fenomenem na tle całej okupowanej Europy. Rozbudowane struktury  prowadzące walkę czynną, administracja, szkolnictwo, sądownictwo, propaganda, wszystkie te dziedziny gromadziły rzesze Polaków dla których celem była wolna i niezawisła Polska.

27 dni po napaści Niemiec na Polskę, 10 dni po zdradzieckim ciosie w plecy jaki zadał sowiecki najeźdźca… Polacy przystąpili do organizowania się w ramach struktur Polskiego Państwa Podziemnego… walka o wolność i niepodległość, kształcenie przyszłych elit… to cele jakie przyświecały tej wspaniałej Idei.

Zatrzymajmy się na chwilę zadumy… zastanówmy się nad złożonością tego przedsięwzięcia… Wojna to nie tylko bomby, miny, karabiny, czołgi, to także ciężka praca na jej zapleczu. Niejednokrotnie okupiona daniną krwi.

Cześć i Chwała Bohaterom!

BP.

 

 

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top