80 Rocznica Napaści Niemiec Na Polskę – Wybuch II Wojny Światowej

Bydgoskie środowisko Patriotyczne (Bydgoscy Patrioci, Kibice Zawiszy, MW i ONR) spotkało się 1 września o godzinie 4:00 na osiedlu Błonie przy Skwerze 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich, krótkie przygotowania logistyczne i jesteśmy gotowi… oddać hołd Żołnierzom kampanii wrześniowej i ofiarom cywilnym II Wojny Światowej.

4:40… z głośnika rozlega się oryginalny komunikat radiowy z września 1939 roku …

“A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie, publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory, weszliśmy w okres wojny. Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa!”

Następnie zaprezentowany został krótki spot informacyjny dot. wydarzeń z pierwszych minut II Wojny Światowej, przygotowany na podstawie materiałów z serialu „Wrzesień 1939″, gdzie Pan Paweł Śliwiński w bardzo ciekawy sposób przybliża widzom tamte wydarzenia (warto obejrzeć cały serial).

Kolejnym punktem była inscenizacja, podczas której przy wtórze dźwięku syreny oraz odgłosów wybuchów, strzałów i bombardowania odpalone zostały stroboskopy, których światło dodało niesamowity efekt wizualny zmuszający widzów do głębokiej refleksji…

Następnym punktem uroczystości był odczyt przygotowany i wygłoszony przez Kolegę Timka, przypominając nam wszystkim krótka genezę wybuchu wojny i jej skutki zwrócił słusznie uwagę, że walka o wolność ciągle trwa. Dzisiaj również musimy bronić naszej suwerenności i naszych wartości narodowych, patriotycznych i chrześcijańskich, gdyż są siły, które próbują wprowadzić swój światopogląd, jakże odmienny od tego naszego – polskiego.

Z głośnika popłynęła piękna i przejmująca Pieśń o żołnierzach z Westerplatte w aranżacji patriotycznej grupy FORTECA, po czym nastąpiła minuta ciszy w hołdzie Bohaterskim Obrońców naszych granic i cywilnych ofiar wojny, która zakończyła się trzykrotnym okrzykiem, CZEŚĆ i CHWAŁA BOHATEROM!

Ta część uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego i zapalenie zniczy pod pomnikiem.

Spod Pomnika 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich udaliśmy się na cmentarz przy ul Kcyńskiej, gdzie najpierw miała miejsce pewna inscenizacja, a następnie w kwaterze żołnierzy września zostały zapalone znicze i odpalona pirotechnika. Następnie udaliśmy się w miejsce gdzie w zbiorowej mogile spoczywają ofiary niemieckiego nalotu na Bydgoszcz. Złożyliśmy tam kwiaty i zapaliliśmy znicze.

Tak zakończyły się nasze uroczystości… dzień budził się do życia, a w głowach zaświtał kolejny plan.

Jeszcze Polska Nie Zginęła Kiedy My Żyjemy!

BP.

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top