Czytelnia
Jako, krótką recenzję, czy raczej zachętę do zapoznania się z tą pozycją, pozwoliliśmy sobie “zapożyczyć” tekst Tomasz Vanselow.
“Polecam książkę Dariusza Żurka, syna Jana Żurka “Groźnego”-żołnierza wyklętego. Gdy wczoraj zacząłem czytać, myślałem, że będzie to zwykły biogram od urodzenia do śmierci naszego Bohatera. Tak, jest i biogram, ale oprócz tego jest coś więcej. Niech reklamą będzie to, że nie mogłem się oderwać i przeczytałem całą jednym tchem. Niech także reklamą będą słowa, mojego guru, Józefa Mackiewicza na temat literatury, które idealnie pasują do przeczytanej przeze mnie książki :
“Jestem za ścisłością, gdyż jedynie prawda jest ciekawa. Ale jednocześnie prawda jest z reguły bardziej wielostronna i bogata, i barwna, niż wykoncypowane jej przeróbki. (…) Prawda bywa też z reguły bardziej wstrząsająca, bardziej poruszająca czy bardziej podniecająca, bardziej sensacyjna i bardziej kryminalna od wymyślnych sensacyjnych i kryminalnych powieści. (…) Dlaczego w takim razie – słyszałem – nie ograniczyć się do samego dokumentu. Po co stosować formę powieściową na przydatek? Mnie się zdaje, że właśnie po to, aby oddać właśnie tej prawdy całość. Bo jakże w innej formie przedstawić nie tylko rzeczy, ale wyrazić stronę duchową (Geist), emocjonalną minionych zdarzeń? Która bywa nie tylko drugą połową prawdy dokumentarnej, ale czasami nawet ważniejszą. (…) Gdyż forma powieści jest moim zdaniem po to, by uzupełniać, ale nigdy po to, aby zniekształcać prawdę.” (Józef Mackiewicz “Literatura contra faktologia”, “Kultura” 1973, nr 7–8) “
Jako, krótką recenzję, czy raczej zachętę do zapoznania się z tą pozycją, pozwoliliśmy sobie “zapożyczyć” tekst Tomasz Vanselow.
Rewelacyjna książka Dariusza Żurka. Powiem krótko autor rewelacyjnie i nowatorsko pokazał, na podstawie Wyklętych z Pogranicza, jak system komunistyczny, z całym swoim bagażem, miał wpływ na Powstanie Antykomunistyczne i co robił, aby je zwalczyć, a później zakłamać. Książka nie jest długa i w prosty sposób pokazuje czytelnikowi “myśl” komunistyczną, która rodzi sprzeciw, czyli antykomunizm.
Po prostu trzeba przeczytać.
Dodam tylko, że sporo fragmentów jest tak rewelacyjnych, że mogą stać się klasyką tematu. Ja przynajmniej wiele cytatów będę wykorzystywał w swojej robocie patriotycznej.