Wakacje Polskich Dzieci z Wileńszczyzny 2024 (edycja 4)

W ramach działalności Stowarzyszenia Bydgoscy Patrioci mieliśmy przyjemność już po raz czwarty gościć w Naszym Mieście Polskie Dzieciaki z Wileńszczyzny. Tygodniowe wakacje na przełomie lipca i sierpnia dzięki wsparciu Dobrych Ludzi były pełne atrakcji i pozytywnych doznań oraz spotkań z historią i ciekawymi ludźmi. Pobyt naszych młodych rodaków poza oczywistym aspektem wypoczynkowo-sportowym miał również charakter poznawczy w zakresie terażniejszości i historii Bydgoszczy jak również Naszej Wspólnej Ojczyzny.
Zawsze można zorganizować coś lepiej, My jednak jesteśmy zadowoleni z naszej pracy, gdyż jej efekty wypadły wspaniale Dzieci były mega zadowolone i ze łzami wzruszenia wracały do
swoich domów na Litwie.

Poniżej prezentujemy sprawozdanie z  pobytu Dzieciaków w Bydgoszczy.

27 lipca – sobota

Czekamy na przyjazd dzieci z Jałówki z polskiej szkoły im. Św. Jana Bosko. Długa droga z przygodami zmęczyła naszych gości, ale humory dopisywały. Na powitanie przygotowaliśmy kolację w formie “szweckiego stołu”.

28 lipca – niedziela

Wakację rozpoczynamy Mszą Świętą w salezjańskiej parafii pw. Św. Marka w Fordonie. Po oficjalnym przywitaniu dzieci i krótkiej historii “Inki” (Danuty Siedzikówny) udaliśmy się na obiad.

Kolejnym punktem programu był wyjazd Przczółczyna, na zaproszenie naszych Przyjaciół Rolników z Kubą na czele. Tam na dzieci czekał poczęstunek, przejażdzki na koniu i na kładzie. Nie zabrakło również lekcji historii. Dzieci przy pomniku dowiedziały się o bitwie oddziału Armii Krjaowej “Świerki 2” stoczonej w Przszczółczynie w dniu 6 maja 1945 r. z sowieckimi oddaiałami NKWD. 

Z Przczółczyna dziekiaki pojachały do siedziby Bydgoskich Patriotów. Pobyt w tym miejscu rozpoczą się od ogladania zgromadzonych eksponatów. Następnie był słodki poczęstunek, i w końcu główny punkt programu. Koncert Pawła Piekarczyka, świetna lekcja historii nie tylko dla naszych Gości z wileńszczyzny. Piękne patriotyczne utwory przeplatane wprowadzeniem i wyjaśnieniem okoliczności ich powstania i symboliki w nich zawartych. Koncert przerodził się we wspólne śpiewanie dzięki temu że Paweł wyposażył widzów w śpiewniki.

Po koncercie Dzieciaki dostały prezenty w postaci sygnowanych logem Bydgoskich Patriotów aluminiowego bidonu i plecaka pełnego słodyczy. Plecaki i bidony ufundowała firma “Weź Nadruk”. Dziękujemy bardzo naszej niezastąpionej Pani Hanni :). 

 

Pozostało tylko zrobić zdjęcia całej ekipy przed wejściem do siedziby i dzieciaki odjechały na nocleg. To był dzień obfitujący w wiele atrakcji, spotkań i przeżyć…. a to dopiero początek tych wakacji.

29 lipca – poniedziałek

W poniedziałek rano pod Oratorium podjechał zabytkowy autobus, to na jego pokładzie Dzieciaki udały się do bydgoskiego “Myślęcinka”. Tam na nich czekały atrakcje w postaci zwiedzania ZOO zabawy w parku rozrywki. W tym miejscu dziękujemy władzom Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku “Myślęcinek” za okazaną pomoc i wszystkie atrakcje. Na Was zawsze można liczyć, dziękujemy! Dziękujemy również Koledze Adamowi, który zafundował dzieciom lody. 

Kolejną atrakcją dzisiejszego dnia był pobyt na stadionie Bydgoskiego Zawiszy. Zanim jednak dzięki uprzejmości Zarządu i Pana Prezesa Krzysztofa Bess dzieciaki mogły obejżeć “od kuchni” opiekty sportowe, gdzie na codzień trenują i grają zawodnicy naszego klubu, przyszedł czas na posiłek, tym razem była to pizza. Na stadion wpadli kibice Zawiszy, którzy przynieśli ze sobą prezenty dla dzieciaków. Potem nastąpiło zwiedzanie i historia klubu w pigułce. 

30 lipca – wtorek

 

Ten dzień zapowiadał się atrakcyjnie. Wycieczka do Torunia, Zwiedzanie Starówki oraz obiektów Sanktuarium Najświętrzej Marii Panny w Toruniu. Po obiedzie nastąpił przejazd do Górska pod Pomnik ks. Jerzego Popiełuszki. Dzieciaki oddały hołd kapelanowi Solidarności. 

31 lipca – środa

Od rana spotkanie z historią, które rozpoczęło się na Bydgoskiej Łączce. Nasi młodzi rodacy z Litwy odwiedziły groby naszych bohaterów i pokrótce poznały ich dzieje. Kolejny przystanek historii to wizyta w IPN, zwiedzanie archiwum, gry i zabawy historyczne. Po obiedzie pobyt w Wieży Ciśnień, na Wzgórzu Dąbrowskiego i przy Zagłuszarce.

 

Następnie zwiedzanie miasta z przewodnikiem ( Stary Rynek, Katedra, Wyspa Młyńska).

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top