“SMOŁA” w Sierpcu

W dniach 2 i 3 września w Sierpcu odbyły się uroczystości patriotyczne, których zwieńczeniem było odsłonięcie Panteonu Żołnierzy Wyklętych Ziemi Sierpeckiej.

Zarys historyczny:

Sierżant Wiktor Wacław Stryjewski „Cacko” jako dwudziestotrzyletni mężczyzna wziął udział w wojnie obronnej w 1939 r., a w okresie okupacji był żołnierzem Armii Krajowej w Obwodzie Sierpc. Po wyjściu z Polski Niemców i zajęcia ich miejsca przez Sowietów „Cacko” nie złożył broni. W 1946 r. stanął w obronie Polki, gwałconej przez stalinowskiego żołnierza, którego zabił. Do zdarzenia doszło na stacji kolejowej w Sierpcu, gdzie Stryjewski pracował w Służbie Ochrony Kolei. Za swoją postawę został ujęty przez Urząd Bezpieczeństwa, ale z aresztu udało mu się zbiec. W kolejnych latach brał udział w wielu akcjach partyzanckich przeciwko stalinowskiemu reżimowi, a najbardziej spektakularną było przeprowadzenie zamachu na Władysława Rypińskiego „Rypę”, dowódcę pepeerowskiego „szwadronu śmierci” odpowiedzialnego za bestialskie zamordowanie ponad setki Polaków. W lutym 1949 r. po walce z 262-osobową grupą operacyjną KBW, UB i MO w powiecie Płock, Wiktor Stryjewski został aresztowany i skazany na 38-krotną karę śmierci. Był to najwyższy wyrok wydany przez komunistów na żołnierzu polskim.

Bohaterów podobnych do „Cacki”, którzy zostali zamordowani przez funkcjonariuszy sowieckiego aparatu są w Polsce tysiące. Ich szczątki były przez oprawców celowo ukrywane, aby wraz z nimi zakopać pamięć o obrońcach kraju.

Po dekadach zapomnienia, dziś żołnierze podziemia antykomunistycznego, wreszcie zaczynają zajmować należne im miejsce w świadomości społecznej, czego jednym z dowodów jest odsłonięty PANTEON ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH w Sierpcu. Na monumencie wyryte są nazwiska 68 Żołnierzy Wyklętych związanych z ziemią sierpecką, a w tym gronie znajdą się m.in. legendarni ppor. Stefan Bronarski ps. „Liść”, Józef Marcinkowski ps. „Wybój” oraz Franciszek Majewski ps. „Słony”.

Dane nam było uczestniczyć w pierwszym dniu uroczystości, byliśmy na koncercie Norberta “Smoły” Smolińskiego. Jak zawsze to wielkie przeżycie wysłuchać patriotycznych pieśni w interpretacji tego artysty, Przyjaciela Bydgoskich Patriotów.

Gratulujemy Stowarzyszeniu Historycznemu  im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ super organizacji tak wielkiego przedsięwzięcia i cieszymy się, ze w końcu udało się nam spotkać i poznać. Mamy nadzieje, ze to nie ostatni raz i już teraz serdecznie zapraszamy do Bydgoszczy 25 listopada 2023r. na Marsz Burego.

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top