Wołyń Pamiętamy!

11 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści z OUN-UPa wspomagani przez lokalne społeczności ukraińskich chłopów zaatakowali Polaków w 99 miejscowościach województwa wołyńskiego na Polskich Kresach.
Dla upamiętnienia tego dnia, nazywanego Krwawą Niedzielą, co roku obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery.

W Bydgoszczy w 80 rocznicę tego bestialskiego mordu Bydgoscy Patrioci zorganizowali obchody ku czci pomordowanych rodaków.
Rozpoczęliśmy happeningiem na ulicy Mostowej nieopodal Starego Rynku, wywiesiliśmy okoliczny baner i naszą flagę. Z głośników można było usłyszeć smutne piosenki, których motywem przewodnim była rzeź wołyńska i bestialstwo Ukraińców w stosunku do ludności polskiej. Rozdawaliśmy ulotki informacyjne i rozmawialiśmy z przechodniami, przedstawiając nasze stanowisko w tym temacie.

Kolejnym punktem obchodów było spotkanie z księdzem Salezjaninem Jarosławem Wąsowiczem, jakie zorganizowaliśmy w siedzibie Stowarzyszenia Bydgoscy Patrioci, która mieści się przy ul. Pięknej 13 w Bydgoszczy. Tematem przewodnim spotkania były szeroko rozumiane Kresy Rzeczpospolitej, zarówno w kontekście relacji sąsiedzkich na tle historycznym jak również współczesne problemy mniejszości Polskiej na Litwie, Białorusi i Ukrainie.

Na spotkaniu usłyszeliśmy również o tym co nas czeka już wkrótce. Bowiem 19 lipca na tygodniowy pobyt do naszego miasta przyjeżdżają polskie dzieci z wileńszczyzny. To już trzecie wakacje współorganizowane przez Bydgoskich Patriotów, Mamy nadzieje, że podobnie jak w latach ubiegłych, ta wizyta będzie dla dzieciaków niezapomnianym przeżyciem.

Po spotkaniu przyszedł czas na oddanie hołdu Polakom pomordowanym w barbarzyński sposób przez bandytów banderowskich.

Żądamy pokajania się Ukraińców i przeprosin za grzech ich przodków. Wyrażamy kategoryczny sprzeciw do jakiejkolwiek gloryfikacji bandytów i morderców z OUN-UPA. Oczekujemy zdecydowanych działań ze strony polskiej dyplomacji w zakresie umożliwienia przez władze Ukrainy poszukiwań i ekshumacji szczątków pomordowanych Polaków, możliwości budowy upamiętnień i pomników z inskrypcjami jednoznacznie wskazującymi na sprawców tych zbrodni.

NIE O ZEMSTĘ, LECZ O PAMIĘĆ WOŁAJĄ OFIARY!


Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top