Byliśmy u Zbyszka Rostka

2023.03.10

W piątkowy wieczór 10 marca jak co roku spotkaliśmy się na cmentarzu komunalnym przy ulicy Kcyńskiej, naszej “bydgoskiej łączce”, gdzie w Panteonie Żołnierzy Wyklętych spoczywają doczesne szczątki Zbyszka Rostka ps. PIOTR, patrona naszego Stowarzyszenia. Pamiętamy o tym młodym Polskim Patriocie, bo poświecił On swoje młode życie na walkę z komunizmem i swoją determinację przypłacił życiem. Takim jak on dzisiaj należny jest szacunek i pamięć.

 

My paliliśmy race a niebo płakało kroplami deszczu…

Uroczystości 71 rocznicy śmierci Zbyszka rozpoczął Prezes Stowarzyszenia Bydgoscy Patrioci Kolega Tomasz Kłopocki. Przywitał uczestników spotkania i podziękował za przybycie pomimo tak niesprzyjających warunków pogodowych. Następnie przedstawił sylwetkę naszego Bohatera, począwszy od jego przymusowej “wycieczki” jaką zafundował mu niemiecki okupant z Lwowa, gdzie się urodził, poprzez okres przygotowania do służby wywiadowczej w strefie amerykańskiej, działalność konspiracyjną, aż do aresztowania wyroku i śmierci.

Następnie głos oddany został Pani Małgorzata Jurkiewicz – Ćwiklińska, córce śp. Pana Tadeusza Ćwiklińskiego przyjaciela Zbyszka i członka jego siatki wywiadowczej. Usłyszeliśmy o rodzinnej historii o dbałości o pamięć o Zbyszku i determinacji w walce o jego dobre imię. To Pan Tadeusz wskazał miejsce pochówku Rostka, sfinansował budowę nagrobka i dbał o jego ówczesną mogiłę, skąd znał miejsce… to pozostało tajemnicą. Faktem jest, ze po wyjściu z więzienia nie zapomniał o swoim przełożonym-koledze. 

Kolejnym punktem programu było zapalenie światełek pamięci i złożenie kwiatów. Biało-czerwoną wiązankę ufundowała niezawodna Zosia z Monako, nasza Przyjaciółka i Mentorka.

Na zakończenie uroczystości odpalona została pirotechnika. W czerwonej łunie i rzęsistym deszczu poszybowało w Niebo wielokrotnie powtarzane zawołanie “CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!

W imieniu Stowarzyszenia Bydgoscy Patrioci dziękujemy wszystkim przybyłym na uroczystość 71 rocznicy śmierci Zbigniewa Rostka.

BP.

Poniżej materiał video.

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top