IV. Marsz Burego… podsumowanie.

2022.11.28

W dniu 26.11.2022r. (4 dni przed właściwym terminem) obchodziliśmy 109 rocznicę urodzin Kapitana Romualda Rajsa ps. “BURY”.

Z tej to okazji zorganizowaliśmy szereg uroczystości, których celem było wspomnienie Naszego Bohatera i sianie ziarna prawdy, które powoli acz metodycznie kruszy liberalno-lewicową skałę arogancji i powielanej komunistycznej propagandy.

“Czczą Go, bo oddał wszystko dla Polski”… tymi słowami Regionalna Telewizja TVP3 zatytułowała obszerny materiał o zorganizowanych przez Bydgoskich Patriotów obchodach 109 rocznicy urodzin Kapitana Romualda Rajsa ps. “BURY”… jakże to celne stwierdzenie… oddał wszystko dla Polski. Bohaterski żołnierz, wybitny dowódca, prawy człowiek swoją walkę o wolną Polskę rozpoczął już we wrześniu 1939 roku broniąc granic naszej ojczyzny przed niemieckim i sowieckim najeźdźcą, by po klęsce wrześniowej wpaść w wir konspiracji. Działając czynnie najpierw w ZWZ a następnie w 3 Wileńskiej Brygadzie AK, dowodzonej przez por. Gracjana Froga ps “SZCZERBIEC”. Z sukcesem uczestniczył w operacji “Burza” wyzwalając Wilno. Już jako dowódca brygady uratował swoich żołnierzy przed rozbrojeniem i aresztowaniem przez sowietów. Pod fałszywym nazwiskiem Jan Góral wcielił się do tzw. “ludowego” Wojska Polskiego by  w maju 1945 wraz z całym dowodzonym przez siebie plutonem oddać się pod rozkazy majora Zygmunta Szyndzielarza ps. “ŁUPASZKO”. Został mianowany dowódcą 2 szwadronu 5 Brygady Wileńskiej AK. Pod dowództwem „Burego” 2. szwadron przeprowadzał akcje bojowe, atakował pododdziały Armii Czerwonej, rozbrajał posterunki Milicji Obywatelskiej, likwidował komunistycznych aktywistów oraz agenturę UB. Po rozwiązaniu brygady Rajs podejmuje walkę w strukturach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego jako dowódca Pogotowia Akcji Specjalnej (PAS) w Okręgu NZW Białystok, zwanego odtąd 3 Wileńską Brygadą NZW. Bogaty szlak bojowy kończy się w momencie aresztowania. Nieludzkie metody dochodzeniowe i sfingowany proces prowadzą naszego Bohatera na niechybną śmierć. Wyrok śmierci zabiera jego życie a kłamliwa komunistyczna propaganda dopełnia dzieła zniszczenia. Komuniści robią wszystko żeby ukryć prawdę o BURYM, w tym celu tworzą fałszywą “legendę” BANDYTY. Bury ginie 30 grudnia 1949 roku a jego doczesne szczątki ukryte w dole śmierci do dnia dzisiejszego wołają  “Mnie też odszukajcie i godnie pochowajcie”.

“Oddał wszystko dla Polski”… tak oddał wszystko dla WOLNEJ I NIEZAWISŁEJ POLSKI, a smutne i przerażające jest to, że pomimo aktualnej wiedzy, stanu prawnego i dostępnych dokumentów historycznych, fałszywa legenda BUREGO nadal rozbrzmiewa w przestrzeni publicznej. Bezkarnie powtarzane oszczerstwa kreują nieprawdziwy i krzywdzący wizerunek tego człowieka.

To że lewa strona sceny polityczno-społecznej bazując na komunistycznej propagandzie swoich protoplastów znieważa Kapitana Romualda Rajsa można jeszcze zrozumieć, bo tak budują swój kapitał polityczny.

Przerażające i smutne jest jednak, to że druga strona sceny politycznej, tzw. “prawicowa” nie robi nic, by temu zapobiec. Nie walczy o dobre imię bohaterskiego żołnierza stojąc na stanowisku, że lepiej “tych” spraw nie ruszać, żeby nie zostać posadzonym o niewłaściwe koligacje. Haniebne jest to, że obecnie dla własnych korzyści, dzieli się Żołnierzy Wyklętych na tych “fajnych” jak INKA, Witold Pilecki do których można się “przytulić” i na tych “kontrowersyjnych” jak BURY i OGIEŃ co mogą odbić się czkawką.

Nasze stanowisko w tej kwestii jest jednoznaczne i niezmienne, wszystkim Żołnierzom Wyklętym należy się szacunek i zaszczytne miejsce w panteonie polskich bohaterów narodowych. Naszym obowiązkiem jest walka o ich pamięć i dobre imie na wszelkie możliwe sposoby.

Dlatego właśnie czcimy ich wszystkich:

BUREGO, OGNIA, ŁUPASZKĘ, ZAPORĘ, USKOKA, MŁOTA, JASTRZĘBIA, TARZANA, ZUCHA, WIARUSA, HUZARA, BARTKA, REKINA, ŻELAZNEGO, LUFĘ, INKĘ, PILECKIEGO, ORLIKA, ZYGMUNTA, MŚCISŁAWA, CACKO, ROJA, WIKTORA, PŁUGA, PONUREGO, WARSZYCA, SĘPA, CYGANA, SZAREGO, JĘDRUSIA, JAKUBA, RYSIA, ĆWIEKA, TODKA, HANUSZA, WYRWĘ, LALKA, OLECHA, SZCZERBCA, OJCZULKA, MAZURA, WĄSOWSKIEGO, LEŚNEGO, BURTĘ, LAMPARTA, TWARDEGO, ORŁA, ZAGOŃCZYKA, PUSZCZYKA, IGŁĘ, ORLICZA, SZAKALA, LAMPARTA, NIEDOROSTKA, E-2, PIOTRA, SZPAGATA,  KOTWICZA, RAGNERA, IGŁĘ, OJCA JANA i innych…

Przygotowanie urodzin BUREGO wymagało od nas znacznego zaangażowania i wielu godzin ciężkiej pracy, staramy się dążyć do perfekcjonizmu we wszystkich naszych działaniach, także w tym przypadku chcieliśmy dograć sprawy możliwie najlepiej, tak by na “improwizację”pozostał niewielki ułamek całego wydarzenia. Analizując już na spokojnie możemy powiedzieć, że jesteśmy zadowoleni z naszej roboty. Podobnego zdania byli Goście uczestniczący w tym święcie, czego wyraz składali zarówno w bezpośrednich rozmowach jak i wpisach do naszej kroniki.
W tym miejscu dziękujemy wszystkim tym, którzy wnieśli nawet najmniejszą cegiełkę do wydarzenia jakim był IV Bydgoski Marsz Pamięci Kapitana Romualda Rajsa ps. “BURY”.
 
Ale zanim ruszył marsz już o godzinie 16:00 rozpoczęła się prelekcja Pana Michała Ostapiuka, historyka i pracownika Delegatury IPN w Olsztynie. Autora książek: Komendant „Bury”. Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa „Burego” 1913–1949 (2019) oraz Podporucznik Kazimierz Chmielowski „Rekin” 1925–1950 (2020). Prelekcja, która odbyła się  w Oratorium przy Kościele Ojców Jezuitów przy Placu Kościeleckich w Bydgoszczy miała na celu przybliżyć sylwetkę kpt. Romualda Rajsa ps. „Bury”.
 
 
 
Kolejnym punktem uroczystości była Msza Święta celebrowana w Kościele Ojców Jezuitów p.w. Św. Andrzeja Boboli w intencji 109 rocznicy urodzin Kapitana Romualda Rajsa ps “BURY”
 
 
oraz 76 rocznicy zamordowania przez komunistów:

– Tadeusza Ośko vel Wojciech Kossowski ps. „Sęp”, ppor. Armii Krajowej, WiN,

– Floriana Dutkiewicza ps. „Jawor”, „Wiktor”, Powstańca Wielkopolskiego, st. sierż. WP, żołnierza Armii Krajowej

– Ludwika Augustyniaka pseud. „Cygan”, „Gustek”, Powstańca Wielkopolskiego, st. sierż. WP, żołnierza Armii Krajowej

Tuż po godzinie 17:00 z głośników zabrzmiały dźwięki wzruszającej piosenki Czerwonych Gitar – Biały Krzyż a rekonstruktorzy wnieśli do świątyni dwa brzozowe krzyże, które w dalszej części nabożeństwa zostały poświęcone. Krzyże te dedykowaliśmy zmarłemu w tym roku Kapitanowi Wacławowi Leganowi ps. “NIEDOROSTEK” – żołnierzowi 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej „Szczerbca” i 8. Oszmiańskiej Brygady „Tura”, oraz żołnierzowi Armii Krajowej Józefowi Kajtkowi.

 

Po zakończeniu liturgii miała miejsce uroczystość wręczenia 9 pamiątkowych medali kpt. Romualda Rajsa “BUREGO”. Odznaczenie przyznawane jest przez Kapitułę, w skład której wchodzą

Prof. Roman Kotzbach, Romuald Rajs syn kpt. “BUREGO”, Józef Żernicki, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Koło Pomorskie, w dowód uznania za dużą aktywność w utrwalaniu prawdy historycznej i pamięci kpt. Romualda Rajsa “Burego” oraz za propagowanie etosu Żołnierzy Wyklętych. W gronie uhonorowanych znalazło się 5 naszych kolegów, członków Stowarzyszenia Bydgoscy Patrioci: Grzegorz Hoppe, Jarosław Huzarski, Jerzy Sarnowski, Zdzisław Matulewicz, Mateusz Erdmański. Gratulujemy wszystkim wyróżnionym tym odznaczeniem. Pamiętajcie teraz już nie ma odwrotu z raz obranej drogi… Kto się Boi Śmierci wystąp!

Po godzinie 18:00 zaczęła formować się kolumna marszowa. Jako pierwszy ruszył oklejony “Wyklętymi” Jeep kolegi Piotra, w którym zasiadł Kapitan Jerzy Widejko ps “JURECZEK” dziecko – partyzant w 3.Wileńskiej Brygadzie AK kpt. Gracjana Fróga “Szczerbca”. Za nimi ustawił się samochód z nagłośnieniem, za którym podążała grupa rekonstruktorów Żołnierzy Wyklętych. Za wojskiem szedł baner “BURY NASZ BOHATER” a za nim flaga Bydgoskich Patriotów.
 
 
Uczestnicy marszu nieśli biało-czerwone flagi, pochodnie i banery tematycznie związane z Żołnierzami Wyklętymi. Z głośników rozbrzmiewały dźwięki patriotycznych utworów a prowadzący marsz zarzucał hasła, które skandowali uczestnicy pochodu. Przechodząc przy siedzibie jednej z gazet konkretnie pozdrowiliśmy jej redaktora naczelnego, wskazując mu, że czas już podążyć śladem brata.
 
 
Wśród maszerujących ulicami Bydgoszczy można było zobaczyć synów Żołnierzy Wyklętych, tych kroczących ścieżkami wyznaczonymi przez bohaterskich ojców. Oprócz wspomnianego Pana Romualda Rajsa na marsz przybyli Panowie, Andrzej Stryjewski, syn sierż Wiktora Stryjewskiego ps. “Cacko”, Dariusz Żurek, syn Jana Żurka ps. “Groźny” i Gabriel Kubacki, syn Józefa Kubackiego ps. “Wicher”.
 
 
Marsz przeszedł przez ścisłe centrum Bydgoszczy mając swój początek na Placu Kościeleckich by następnie udać się na ul. Długą, Jezuicką, Ku Młynom, Mennica, Tamka, Focha, Gdańską, Krasińskiego i zakończyć się na skwerze pod pomnikiem Leszka Białego zamordowanego przez komunistów w katowni przy ul. Ks. Ryszarda Markwarta.
Ostatnim akordem marszu było wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.
 

Po zakończeniu marszu i rozwiązaniu zgromadzenia, jego uczestnicy wsiedli do podstawionych pojazdów i udali się do siedziby Bydgoskich Patriotów – Reduty Burego, która mieści się na ul. Piękna 13 w Bydgoszczy. Tam czekał na wszystkich gorący poczęstunek – wojskowa grochówka, chleb ze smalcem i ogórkiem oraz kawa, herbata i ciasto.
 
 
Tuż przed godziną 21:00 rozpoczął się ostatni punkt programu a mianowicie koncert znanego i lubianego barda niepodległościowego Pana Andrzeja Kołakowskiego. Emocje i wzruszenie jakie towarzyszyły temu wydarzeniu na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników tego występu artystycznego.
 
 
Po koncercie przyszedł czas na integrację środowisk patriotycznych, które przybyły z rożnych stron naszej ojczyzny. Na długich Polaków rozmowach czas mijał niepostrzeżenie, ostatni Goście opuścili Redutę Burego grubo po 3:00 w nocy.
 
W tym miejscu pragniemy podziękować za godne uczestnictwo w zorganizowanych przez nas obchodach wszystkim Bydgoszczanom oraz przybyłym z całej Polski Gościom, w tym w szczególności ekipom:
Patriotyczna Piłatka (530 km)
Narodowa Hajnówka (510 km)
Patriotyczna Jagiellonia (490 km)
Świdniccy Patrioci (490 km)
Lubelska Grupa Historyczna im. Żołnierzy Wyklętych 1944-1982 (470 km)
Lublin i okolice (470 km)
Legia Warszawa Skinheads (300 km)
Wolscy Patrioci (300 km)
Stowarzyszenie Patriotyczny Głogów (250 km)
Patriotyczna Łódź (220 km)
Ostrowscy Patrioci (210 km)
Elbląscy Patrioci (180 km)
Lechia Gdańsk (170 km)
Gniezno – Blog Tata&Córki (80 km)
Toruń (45 km)
 
Cieszymy się, że wszystko co zamierzaliśmy udało się zrealizować we własnym zakresie, bez wsparcia od jakiejkolwiek instytucji państwowej, samorządowej czy też ugrupowania politycznego. Łyżka dziegciu zawsze być musi więc i tu będzie.
Podczas kolejnych edycji marszu, ale również przy okazji innych wydarzeń patriotycznych znaczne grono patriotów zostało uhonorowane za swoją działalność medalem BUREGO. Niestety wiele z tych osób zapomniało, że te odznaczenie obliguje do ciężkiej i pełnej poświęceń pracy dla dobra Żołnierzy Wyklętych w tym w szczególności dla Kapitana Romualda Rajsa ps BURY. Udział w takim wydarzeniu jakie miało miejsce 26 listopada 2022r. winien być obowiązkiem, od którego nikt i nic nie może nas zwolnić. Mamy nadzieje, że za rok spotkamy się w jeszcze większym patriotycznym gronie.
 
CZOŁEM WIELKIEJ POLSCE! – BURY NASZ BOHATER!
 
BP.

Opublikuj w mediach społecznościowych

Scroll to Top